Każda firma powstaje po to, by zarabiać. Jeśli na firmowym koncie przybywa pieniędzy, właściciel powinien pomyśleć o produktach inwestycyjnych. Jak bez większego ryzyka ulokować zgromadzone oszczędności?

 

Produktów przeznaczonych do oszczędzania i pomnażania pieniędzy jest wiele. Najszerszą ofertę w tym zakresie mają banki: poza kontami oszczędnościowymi umożliwiają zainteresowanemu klientowi podpisanie umowy o lokatę. Oprocentowanie lokat jest najczęściej wyższe niż rachunku oszczędnościowego. Czy jednak założenie lokaty zawsze opłaca się przedsiębiorcy? Okazuje się, że niekoniecznie – by wybrać mądrze, niezbędne jest zapoznanie się z mechanizmem działania każdego z tych produktów.

Jak działają lokaty?

Najlepsze lokaty dostępne w ofercie banków rzeczywiście kuszą oprocentowaniem. Ale nie każdy faktycznie wie, jak działają lokaty. Oprocentowanie nie zawsze musi być czynnikiem decydującym o tym, czy warto lokatę założyć. Z punktu widzenia przedsiębiorcy równie istotny może być dostęp do zgromadzonych środków.

Właściciel firmy, który podpisze umowę o prowadzenie lokaty, musi liczyć się z tym, że np. przez 3–6 miesięcy nie będzie mógł dysponować odłożonymi pieniędzmi. Co prawda banki przewidują możliwość zerwania lokaty przez klienta, ale zastrzegają, że w takiej sytuacji wypracowane zyski nie zostaną wypłacone – prawo do nich będzie miał bank.

Alternatywa: dobre konto oszczędnościowe

Atrakcyjne oprocentowanie lokat jest dla wielu przedsiębiorców jednym z najważniejszych punktów, na który zwracają uwagę. Alternatywą dla lokat są rachunki oszczędnościowe. Ich oprocentowanie rzeczywiście jest niższe. Co w zamian otrzymują przedsiębiorcy?

W przypadku konta oszczędnościowego właściciel firmy ma stały dostęp do rachunku, a co za tym idzie – do zgromadzonych środków. Najlepsze banki pozwalają posiadaczom kont wykonać 1–2 bezpłatne przelewy w miesiącu z rachunku oszczędnościowego na rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Dokonanie przesunięć między rachunkami nie powoduje przy tym, że przedsiębiorca traci wypracowany zysk – odsetki są sukcesywnie dopisywane do zgromadzonego kapitału. W praktyce wycofanie pieniędzy z konta oszczędnościowego nie grozi utratą wypracowanych zysków.

Pomoże ranking lokat i kont oszczędnościowych

Przedsiębiorcy zamierzający skorzystać z produktów takich jak lokaty czy konta oszczędnościowe powinni wziąć pod uwagę aktualną sytuację swojej firmy. Jeżeli w najbliższym czasie pieniądze nie będą przedsiębiorstwu potrzebne, to z pewnością warto skorzystać z lokaty dającej wyższy zysk. Banki oferują dwa rodzaje lokat: terminowe i bezterminowe. Poznanie różnic między nimi pozwoli wybrać lepszą opcję.

Jeżeli zaś firma może potrzebować oszczędności, by funkcjonować, lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. Założenie takiego konta nie będzie ograniczało dostępu do gotówki. Przedsiębiorcy chcący zapoznać się z ofertami lokat czy kont oszczędnościowych nie muszą wertować materiałów reklamowych – lepiej zajrzeć do cyklicznie przygotowywanych rankingów. Nawet pobieżne zapoznanie się z takimi zestawieniami pozwala określić, które oferty są aktualnie najkorzystniejsze.

 

 

 

(Visited 157 times, 1 visits today)