Prace remontowe czy budowlane mogą mieć różną formę. Czasem trzeba użyć zaprawy lub cementu, innym razem farb lub lakierów. Normalne jest więc to, że w trakcie działań ekipy budowlanej, może dojść do zabrudzenia powierzchni.

Zachlapane trudną do usunięcia substancją podłogi czy meble to prawdziwy koszmar. Dlatego właśnie nie wolno zapomnieć o konieczności zabezpieczania pomieszczeń przed takimi sytuacjami. Rozwiązanie, tak naprawdę, może być bardzo proste. Wystarczy przy remoncie użyć takiego produktu, jak folia budowlana. Folie tego typu doskonale chronią powierzchnie przed różnorodnymi zabrudzeniami, a nawet uszkodzeniami.

Folie budowlane – gdzie i do czego się je wykorzystuje?

Folia budowlana jest stosowana zarówno w budownictwie, jak i w rolnictwie. Można ją stosować do ochrony powierzchni podczas procesu budowlanego, do foliowania dachów oraz jako materiał uszczelniający.

W domu folia budowlana jest używana głównie przez rzemieślników, do ochrony powierzchni przed brudem i wilgocią podczas pracy. Na placu budowy natomiast, służy głównie do ochrony ścian i podłóg przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi w fazie przebudowy.

Folię stosuje się zwłaszcza tam, gdzie trzeba zabezpieczyć i owinąć duże powierzchnie. Folia budowlana jest bardzo odporna, trwała i została opracowana specjalnie do stosowania w budownictwie. Domy, które dopiero powstają, można pokryć folią budowlaną, aby nie zostały uszkodzone przez ulewny deszcz, wiatr lub niskie temperatury.

Właściwości folii budowlanej. Z czego wykonuje się folie budowlane?

Folia budowlana wykonana jest z polietylenu (PE) i charakteryzuje się dobrą odpornością mechaniczną, wysoką wytrzymałością i trwałością. Jest to prosty i skuteczny sposób na zabezpieczenie przed zabrudzeniem miejsca, w którym prowadzone są prace remontowe (lub inne czynności wymagające użycia materiałów pylących, brudzących). W zależności od potrzeb można dobrać folię budowlaną o odpowiednich parametrach, m.in. grubości, która wpływa na jej wytrzymałość mechaniczną.

Folie polietylenowe, stosowane jako folie budowlane, pochodzą z granulatu czystego polietylenu; granulat ten jest topiony w wysokiej temperaturze, a następnie wytłaczany przez matrycę w płaski arkusz (folię). Otrzymana folia jest następnie schładzana powietrzem lub wodą do temperatury pokojowej. Dzięki tej technologii folie polietylenowe mają bardzo dobre właściwości – są lekkie, a jednocześnie trwałe i odporne na rozerwanie i przebicie.

Folia malarska – inny rodzaj folii wykorzystywany podczas remontów

Odwiedzając sklep budowlany, można znaleźć na półce taki produkt, jak folia malarska. Folię taką można wykorzystać do kilku różnych celów podczas kolejnego projektu malarskiego. Najczęstszym zastosowaniem jest ochrona powierzchni lub obszarów przed farbą. Można jej użyć do oklejenia listew wykończeniowych, listew profilowanych lub innych powierzchni, które mają pozostać czyste podczas malowania.

Inną rzeczą, którą można zrobić z folią malarską, jest użycie jej do ochrony przedmiotów, które są zbyt duże, aby przenieść je z pokoju podczas malowania. Jeśli mamy ogromny mebel, który jest na stałe przymocowany w salonie, możemy przykryć go plastikiem, aby zabezpieczyć go przed rozpryskami farby podczas malowania.

Jeśli chcemy wykorzystać folię plastikową do pomocy w projekcie, możemy ją rozłożyć i umieścić nad powierzchnią, którą chcemy zabezpieczyć. Za pomocą taśmy malarskiej przymocowuje się krawędzie folii, aby nie przesuwała się podczas pracy. Po zakończeniu projektu i usunięciu taśmy, folię można wyrzucić do kosza na śmieci – czyszczenie jej nie ma sensu. Po wszystkim będzie pełna zaschniętej farby i klejów, które zapchają rury, jeśli spłyną do kanalizacji.

Folie budowlane, folie malarskie – idealne do ochrony podłogi i powierzchni, która może ulec zabrudzeniom

Wytrzymała folia przydaje się podczas remontów i prac wykończeniowych do ochrony pomieszczenia (ścian, podłóg) oraz wyposażenia przed uszkodzeniami i zaplamieniem. Zakup folii należy do tanich i pewnych rozwiązań, dzięki którym możemy zachować nasze ściany i podłogi w czystości, nawet podczas podejmowania działań z farbą i lakierami. Rolka folii jest przy tym łatwa do przechowywania i transportu. Planując remont, nie powinniśmy się zbyt długo zastanawiać – folia budowlana czy malarska to coś, czego nie może zabraknąć w naszym ekwipunku.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl

(Visited 10 times, 1 visits today)