Posługujesz się arkuszami danych na co dzień, jednak czujesz, że nie wykorzystujesz ich pełnego potencjału? W takim razie świetnym rozwiązaniem okaże się profesjonalny kurs Excel. Zanim jednak poprosisz o niego swojego pracodawcę, poznaj kilka sposobów na ułatwienie sobie codziennego używania programu. Gwarantujemy, że przedstawione przez nas skróty okażą się niezwykle przydatne.

 

Chociaż poznanie kilku skrótów to nie to samo, co szkolenie Excel przeprowadzone przez profesjonalnego trenera, z pewnością choć w niewielkim stopniu usprawni twoją codzienną pracę. Poniżej zebraliśmy więc kilka kluczowych połączeń klawiszy, które znacznie skrócą wykonywanie określonych zadań. Zapraszamy do zapoznania się z nimi wszystkimi i wypróbowania ich przy najbliższej możliwej okazji. Nasz mini kurs Excel sprawi, że w kilka chwil poprawisz swoje umiejętności!

Szybki sposób na przemieszczanie się pomiędzy arkuszami

Choć przejście z jednego arkusza do drugiego zajmuje zaledwie kliknięcie myszką, nawet ten proces można znacznie przyspieszyć. Wystarczy jedynie użyć prostego skrótu CTRL + Page Down (poruszamy się wtedy w lewą stronę dokumentu) lub CTRL + Page Up (wówczas skrót przenosi nas w lewą stronę). Łatwe, prawda?

Błyskawiczna nawigacja góra-dół

Aby przemieścić się do ostatniego wiersza dokumentu, użyj skrótu CTRL + strzałka w dół. Analogicznie wygląda sytuacja w momencie, gdy chcesz z powrotem znaleźć się w pierwszym wierszu – wystarczy wcisnąć CTRL i strzałkę w górę

Metoda na powtórzenie czynności

Musisz usunąć kilkadziesiąt komórek w dokumencie, ale nie chcesz powtarzać tej samej czynności w nieskończoność? Rozwiązaniem dla ciebie okaże się prosty skrót klawiaturowy – F4. Dzięki niemu powtórzysz ostatnią wykonaną operację bez konieczności wybierania dokładnych ustawień w menu. Skrót działa w przypadku praktycznie każdej operacji. Wypróbuj go przy następnej możliwej okazji – gwarantujemy, że nie po tygodniu nie będziesz wyobrażał sobie bez niego swojej codziennej pracy!

Przekreśl zawartość komórki

Lubisz tworzyć listy zadań do wykonania, a następnie odhaczać zamieszczone na nich pozycje? W takim razie z pewnością przekonasz się do skrótu klawiaturowego CTRL + 5. Dzięki niemu błyskawiczne skreślisz każdą wykonaną czynność, a twój plan dnia stanie się jeszcze bardziej czytelny.

Zaznacz całą kolumnę lub wiersz

W zaznaczeniu wybranej kolumny lub całej długości wiersza pomogą skróty klawiaturowe z użyciem spacji. W przypadku, gdy zależy ci na oznaczeniu danych z całej kolumny, wciśnij kombinację SPACJA + CTRL, z kolei w pracy nad aktywnymi wierszami, pomoże SPACJA + SHIFT.

Sprawdź poprawność swojej polszczyzny

Zdarza ci się popełniać literówki w dokumentach tworzonych w Excelu? Na szczęście jest na to sposób. Dzięki klawiszowi F11 sprawdzisz zapis wszystkich użytych w arkuszu wyrazów i uchronisz się przed pomyłką.

Wprowadź aktualną godzinę

Niektóre dokumenty wymagają od nas wprowadzenia dokładnej godziny. Zamiast wpisywać ją ręcznie, możesz jednak uciec się do przydatnego skrótu. Wciśnij jednocześnie klawisze SHIRT + CTRL + ; – w tym samym momencie w wybranej przez ciebie komórce ukaże się informacja o aktualnej godzinie.

Ukryj rząd wierszy lub kolumnę

Dla większej przejrzystości dokumentu niektóre dane warto na jakiś czas ukryć. Aby tego dokonać wystarczy jedynie użyć odpowiedniego skrótu. W przypadku kolumn będzie to CTRL + 0, zaś jeśli chodzi o rzędy wierszy – CTRL + 9. Aby przywrócić poprzedni widok, wystarczy do wybranej kombinacji klawiszy dodać jeszcze SHIFT.

Szkolenie Excel sprawi, że staniesz się ekspertem od skrótów

To oczywiście jedynie część skrótów, którymi możesz posługiwać się w trakcie codziennej pracy z programem. Tak naprawdę dopiero profesjonalne szkolenie Excel pozwoli ci nabrać wprawy w ich używaniu i czerpać prawdziwą korzyść z ich poznania. Jeżeli zależy ci na podniesieniu swoich kompetencji w tym zakresie, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym. Fachowa wiedza, jaką da ci kurs Excel wpłynie na efektywność całego zespołu.

Więcej informacji dotyczących profesjonalnych szkoleń z Excela znajdziesz tutaj: http://itschool.pl/szkolenia/microsoft-office/excel/

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 827 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu