Nauka w formie zdalnej z wykorzystaniem Internetu i komputera, stała się popularna w ostatnich miesiącach, a to za sprawą pandemii koronawirusa. Dość szybko nauczyciele, wykładowcy, studenci i uczniowie szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych, musieli zacząć korzystać z e-learningu.

To wyzwanie okazało się ujawnić sporo zalet zdalnej nauki, ale nie obyło się również bez zwrócenia uwagi na wady. Poznajmy obydwie strony tego sposobu nauczania.

Najważniejsze zalety

Oszczędność czasu i większa elastyczność w nauczaniu, to największe zalety, jakie niesie ze sobą e-learning. Zarówno uczniowie, studenci, jak i wykładowcy potrzebują jedynie dostępu do komputera i sieci, aby się komunikować ze sobą, przyswajać wiedzę, robić notatki i zadawać pytania, a nawet wspólnie rozwiązywać napotkane na bieżąco problemy.

Nie ma konieczności dojazdu do szkoły, do miejsca dotychczasowego prowadzenia szkolenia. Uczeń, student czy uczestnik kursu mogą się znajdować na drugim końcu kraju, a nawet poza jego granicami, by korzystać z wiedzy, jaką przekazuje w tym samym czasie wykładowca lub nauczyciel w szkole. Nauka w czasie rzeczywistym może być równie efektywna, a nawet efektywniejsza niż wtedy, gdy wiąże się z koniecznością regularnych dojazdów.

Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na studiowanie, obowiązki domowe lub zawodowe. Ponadto różnice odczuwane są w portfelu. W skali miesięcy okazuje się, że są to niekiedy niemałe kwoty. Te atuty doceniają głównie studenci, między innymi prywatnej uczelni, której oferta znajduje się na stronie Horyzont.eu.

E-learning bardzo często oznacza znacznie większą elastyczność pod względem miejsca i czasu, w którym uczniowie lub studenci zaznajamiają się z kolejnymi partiami materiału. To zaś oznacza, że dopasowują tempo nauki indywidualnie. W szkole czy na uczelni nie ma takich możliwości. Jest wyznaczona godzina lekcyjna lub czas na wykład, zajęcia laboratoryjne czy seminarium, a każdy przyswaja wiedzę w inny sposób.

Wady – z czym mierzą się uczniowie i nauczyciele?

E-learning okazał się mieć mnóstwo zalet i w wielu przypadkach zaczyna gościć na stałe w szkołach, ośrodkach szkoleniowych czy uczelniach, bądź w systemie mieszanym. Ten sposób nauki nie jest jednak pozbawiony wad.

Uczniowie i wykładowcy nie mają ze sobą kontaktu na żywo. Podobnie rzecz się ma z rówieśnikami, którzy pobierają naukę w tych samych ośrodkach szkoleniowych bądź szkołach wyższych. To taka nauka w samotności, z ograniczonymi możliwościami zawierania znajomości, co przecież tak mocno kojarzy się z okresem studiowania.

Minusem są często problemy techniczne – brak odpowiedniego zaplecza technologicznego, ponadto tak banalne kłopoty, jak zbyt wolne połączenie internetowe, które nie pozwala na swobodne pobieranie nauki w systemie e-learningu. I wreszcie nauka online zweryfikowała nieprzygotowanie części nauczycieli i wykładowców, którzy przyzwyczajeni do tradycyjnego modelu nauczania, nie poradzili sobie z formą zdalną.

Powyższe minusy nie są niezauważalne, ale z czasem można je wyeliminować. Dużo szybciej wszyscy ci, którzy stają po przeciwnych stronach monitorów, przekonują się, że e-learning to rozwiązanie na dziś i na przyszłość.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 136 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu