Gdy spojrzy się na statystyki NBP lub innych banków robiących badania na temat finansów osobistych – można dostrzec, że większość z nas oszczędza pieniądze deponując je na lokatach bankowych. Dlaczego tak chętnie lokujemy oszczędności w bankach i czym charakteryzują się lokaty, że wciąż decydujemy się na tę formę bezpiecznego inwestowania?

Lokaty bankowe są popularne z dwóch powodów. Po pierwsze charakteryzują się bezpieczeństwem. Po drugie gwarantują osiągnięcie nawet minimalnego zysku.

Bezpieczeństwo lokat jest zapewnione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG to instytucja, która zabezpiecza depozyty w Polsce. Jedna osoba, lokująca swoje środki w banku, w przypadku jego bankructwa, może liczyć na zwrot środków do równowartości 100 tys. euro w złotych. Gwarancjami objęte są wszystkie depozyty o charakterze „oszczędnościowym” – czyli konta oszczędnościowe, rachunku osobiste czy też lokaty terminowe. Zabezpieczeniem ze strony BFG nie są np. objęte polisolokaty lub inne produkty strukturyzowane – bardziej o charakterze „inwestycyjnym”.

Bezpieczeństwo to nie jedyny powód, dla którego zakładamy lokaty bankowe. Możliwość osiągniecia zysku skłania wiele osób do otworzenie lokaty w banku. Od czego zależą zyski z takiego depozytu? Głównie od wysokości oprocentowania. Jednak nie tylko oprocentowanie ma w tym przypadku znaczenie. Ważne są także: termin zapadalności – czyli na jak długo zdecydujemy się trzymać oszczędności na rachunku lokaty; rodzaj kapitalizacji oraz wysokość stopy inflacji. Te czynniki w głównej mierze oddziaływają na rentowność lokat.

Zakładając depozyt z oprocentowaniem, zawsze będziemy mieli pewność, że otrzymamy kwotę odsetkową. Jeśli oprocentowanie jest stałe, to klient banku z góry może obliczyć, jaki zysk osiągnie. Ta cecha lokat sprawia, że tak ochoczo zakładamy oprocentowane depozyty w bankach.

Bezpieczeństwo i zysk to dwa główne powody, dla których otwieramy lokaty. Oprócz tego, lokaty są popularne w naszym kraju m.in. – dlatego że są nieskomplikowane. Poziom świadomości finansów w naszym kraju ciągle jest dość niski. Z tego względu, mamy uprzedzenia co do innych form inwestowania oszczędności. Przy lokacie musimy wiedzieć jakie jest oprocentowanie, na jak długo chcemy założyć depozyt oraz co jaki okres będą kapitalizowane odsetki. Inaczej sprawa wygląd np. w przypadku inwestowania na giełdzie czy w obligacje.

Jeśli chcesz porównać aktualne oferty banków sprawdź ten ranking lokat i dowiedz się, który bank posiada najlepsze warunki depozytów.

 

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 150 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu