Mediacje i negocjacje – nazwa takiego kierunku kojarzy się jednoznacznie z biznesem. Warto jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy, by wiedzieć, że praca w roli mediatora niezbędna jest także w instytucjach opiekuńczych czy w sądownictwie. Czy warto rozpocząć naukę na tym kierunku?

Mediacje i negocjacje – nazwa takiego kierunku kojarzy się jednoznacznie z biznesem. Warto jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy, by wiedzieć, że praca w roli mediatora niezbędna jest także w instytucjach opiekuńczych czy w sądownictwie. Czy warto rozpocząć naukę na tym kierunku?

Innowacyjny kierunek na uczelniach

Jeśli perspektywa przeforsowania własnego zdania i możliwość wywalczenia awansu brzmi kusząco, warto rozważyć studia na kierunku mediacje i negocjacje. Edukację można podjąć na studiach podyplomowych i najlepiej traktować ten czas jako naukę asertywności i sztukę wpływania i przekonywania innych.

Ten innowacyjny kierunek można znaleźć zarówno w ofercie państwowych, jak i prywatnych uczelni. Wybierając mediacje i negocjacje studia, warto być świadomym faktu, że zdobyta wiedza przyda się niemalże na każdym stanowisku, w dużej lub małej firmie, a także w życiu codziennym.

Przedmioty wykładane na kierunku

Studenci mediacji i negocjacji zostaną wprowadzeni przede wszystkim w świat psychologii, co pozwoli im spojrzeć na swój przyszły zawód w szerszym aspekcie. Uczniowie dowiedzą się, jaka jest rola mediatora, jakie są jego prawa i obowiązki, jakie występują rodzaje mediacji.

Plan zajęć poszczególnych uczelni może się nieco różnić, jednak wspólny mianownik obejmuje między innymi psychologię społeczną, psychologię wywierania wpływu, etykę zawodową, a także obowiązkowy język obcy (najczęściej jest nim angielski).

Co można zyskać?

Wybierając studia na kierunku mediacje i negocjacje można nabyć wiele cennych umiejętności. Każda z nich z pewnością będzie przydatna na przyszłym stanowisku pracy. Absolwenci kierunku będą umieć radzić sobie w każdej sytuacji zawodowej, wykazując się umiejętnością skutecznego przekonywania. Znakomicie będą odnajdywać przestrzeń dla kompromisów, szybko tworząc strategię rozwiązywania konfliktu interesów.

Ponadto absolwent kierunku może starać się o wpis na listę mediatorów stałych przy właściwym Sądzie Okręgowym, pełniąc funkcję mediatora i negocjatora przy umowach, kontraktach itd.

Dla kogo studia na tym kierunku?

Mediacje i negocjacje to kierunek, który z pewnością przyda się w późniejszej pracy zawodowej. Wymaga jednak od studentów posiadania określonych cech charakteru. Liczą się przede wszystkim otwartość, opanowanie i zdrowy rozsądek, a także skuteczna i szybka analiza danej sytuacji. Uczciwość i rozwaga to kolejne niezbędne cechy w pracy jako mediator – łagodzenie sporów to sztuka, która okaże się nieoceniona na przyszłym stanowisku pracy.

Zarobki absolwenta

Wynagrodzenie mediatora i negocjatora uzależnione jest od wielu czynników. Dynamiczna sytuacja na rynku pracy wskazuje na różnorodność zarobków wśród osób pracujących w sektorze prywatnym oraz państwowym. Stąd też trudno wziąć w widełki zarobki negocjatora. Mówi się, że w tym zawodzie można zarobić tyle, na ile pozwala pewność siebie. Niekiedy trudno uczynić to jedynym źródłem dochodu, jednak dzięki uporowi można wiele osiągnąć zarówno jako freelancer, jak i pracownik na państwowym stanowisku.

(Visited 30 times, 1 visits today)