Lokaty bankowe to jeden z najpopularniejszych oraz najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie gotówki. Lokując pieniądze na tego typu depozycie możemy zyskać odsetki, nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka inwestycyjnego. Jednocześnie nasze oszczędności są bezpieczne, ponieważ ochrania je Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Oprocentowanie zmienne i stałe

Czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na zysk z lokaty jest oprocentowanie. W przypadku lokat mamy dwa rodzaje do wyboru: stałe i zmienne. Oprocentowanie stałe jest zdecydowanie częściej spotykane niż zmienne. Jak sama nazwa wskazuje, nie zmienia się ono podczas całego okresu trwania lokaty, dlatego już w momencie podpisania umowy możemy obliczyć dokładną kwotę odsetek jaką otrzymamy po zakończeniu umowy. Oprocentowanie zmienne zależy najczęściej od wysokości stóp procentowych NBP oraz stawki lokat międzybankowych WIBOR. Może ono wzrastać lub obniżać się przez cały okres trwania depozytu.

Wybierając oprocentowanie powinniśmy wybierać to, które jest jak najwyższe. Warto jednak przy tym zwrócić również uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek, ponieważ może ona znacząco wpłynąć na ostateczny zysk z lokaty. Kapitalizacja odsetek jest to częstotliwość z jaką odsetki przypisywane są do naszego kapitału. Im częściej się ona odbywa tym lepiej.

Lokaty krótko i długoterminowe

Decydując się na lokatę powinniśmy również zastanowić się na jak długo możemy sobie pozwolić na zamrożenie naszej gotówki. Należy pamiętać, że wcześniejsza wypłata gotówki grozi utratą części, a czasem nawet całości zebranych do tej pory odsetek. Na szczęście lokatę można założyć zarówno na kilka miesięcy jak i na kilka lat. Zakładając lokatę na dłuższy okres można liczyć na wyższe oprocentowanie, ponieważ bank może dłużej dysponować naszymi pieniędzmi. Ta zasada jednak nie zawsze się sprawdza. Na rynku bankowości istnieje duża konkurencja, w związku z czym banki starają się generować jak najwięcej ofert promocyjnych. W przypadku lokat, najczęściej promocjami objęte są lokaty krótkoterminowe. Mają one zdecydowanie wyższe oprocentowanie niż standardowe oferty. Należy jednak pamiętać, że są to produktu generowane przede wszystkim w celu zdobycia nowych klientów i można z nich skorzystać tylko raz.

Polecamy także porównać najlepsze lokaty bankowe na polskabankowosc.com.pl i sprawdzić, który bank posiada najkorzystniejszą ofertę.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 159 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu