Wiele osób błędnie zakłada, że prawo karne jest prostsze od innych gałęzi prawa. W umysłach wielu ludzi, także prawników, prawo karne operuje na prostych normach, a ich odpowiednia interpretacja jest w stanie pomóc w nawet bardziej zagmatwanych sprawach.

Prawnik zajmujący się sprawami karnymi jednak, by wybronić swojego klienta od zarzutów bardzo często musi się odznaczać wiedzą z różnych innych dziedzin życia. Zdecydowanie pod tym względem najtrudniej mają osoby świadczące usługi prawne na rzecz lekarzy oraz przedsiębiorców.

W sprawach karnych dotyczących tych dziedzin należy bowiem znać techniczne wiadomości dotyczące prowadzenia określonej działalności. Bardzo dobrze widać to na przykładzie przestępstw gospodarczych.

Trudna sytuacja

Przepisy prawa karnego dotyczące przestępstw gospodarczych są zasadniczo proste. Dotyczą one przykładowo korupcji menadżerskiej (przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za nadużycie swoich uprawnień lub niewykonania obowiązków jako osoby odpowiedzialnej w przedsiębiorstwie), oszustwa, doprowadzenia  do upadłości bądź spłaty wierzycieli z pominięciem niektórych z nich.

Odpowiedzialność za te przestępstwa przypisana może być jedynie osobom, w których zakresie kompetencji były określone zadania. Z pozoru w przypadku postępowania karnego łatwo jest określić czy dana osoba wypełnia daną normę swoim zachowaniem, czy też nie.

W przypadku prawa karnego gospodarczego dobry prawnik natomiast umie udowodnić, że oskarżony nie miał obowiązku (bądź też kompetencji) do określonego działania, co będzie wyłączało jego odpowiedzialność.

Nie raz będzie to wymagało znajmości olbrzymiej ilości aktów wewnętrznych. Prawnik bardzo często będzie musiał odwoływać się też do praktyki gospodarczej, która przecież zależy od know how obowiązującego w bardzo różnych dziedzinach. Jeżeli jednak adwokat posiądzie taką wiedzę, może być bardzo skuteczny.

Era specjalistów

Bez wątpienia dzisiaj żyjemy w czasach specjalistów w określonych dziedzinach prawa. Posiadając sprawę gospodarczą, zdecydowanie lepiej jest udać się do adwokata na codzień zajmującego się takimi sprawami, niż kogoś kto wykonuje codziennie różne zadania. Znajmość specyfiki danej gałęzi prawa znacznie zwiększa szanse na powodzenie.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 26 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu