Program ERP to złożony system, który może zastąpić dotychczasowe oprogramowanie wykorzystywane w firmie. Jednolite narzędzie może być stosowane w każdym dziale. Oczywiście po wcześniejszym odpowiednim dopasowaniu poszczególnych modułów. Często mówi się o tym, że jest to rozwiązanie, które pomaga uzyskać przewagę nad konkurencją. Dziś opiszemy główne cechy ERP, by przyjrzeć się, w jaki sposób może ono usprawnić działanie w firmie. Pamiętajmy przy tym, że tego typu rozwiązania są dość elastyczne i każdy przedsiębiorca będzie potrzebował nieco odmiennego podejścia do tematu. Oprogramowanie ERP składa się z różnorodnych modułów, lecz wdrażane są tylko te, które rzeczywiście będą dla firmy korzystne.

1. Planowanie w firmie

System ERP bez wątpienia ułatwia procesy związane z planowaniem poszczególnych działań przedsiębiorstwa. Dostępne dane są zawsze aktualne, a wszelkie zmiany nanoszone są w czasie rzeczywistym. Docenią to głównie firmy handlowe, które zarządzają magazynem lub których produkcja jest ściśle uzależniona od czasu dostawy poszczególnych elementów.

Łatwy dostęp do aktualnych stanów magazynowych oraz automatyczne wyliczenie czasu potrzebnego na dostawę, sprawiają, że program ERP pozwala sprawniej zarządzać zamówieniami. Z drugiej strony – magazyn nie stoi przeładowany. Ponadto nie ma sytuacji, w których zabrakłoby jakiegoś komponentu. Skraca się przy tym czas reakcji.

2. Oprogramowanie ERP ułatwia podejmowanie decyzji

Nie trudno domyślić się kolejnej zalety ERP. Stanowi on duże ułatwienie dla osób zarządzających przedsiębiorstwem. System ERP ułatwia zbieranie i szybkie raportowanie danych nawet w organizacji o rozproszonej strukturze.

Zwłaszcza jeśli do oprogramowania dodany zostanie moduł umożliwiający elektroniczny obieg dokumentów. Dzięki temu wszelkie ważne dane będą dostępne w każdym miejscu i o każdym czasie. Do tego dochodzi gwarancja aktualności informacji wprowadzanych do systemu. Są one zaczytywane w każdym z modułów, a więc każdy zespół będzie operował takimi samymi danymi. Są one gromadzone w jednaj bazie, dlatego nie jest wymagany wcześniejszy eksport lub import do formatu, w którym można by było je porównać.

3. Automatyzacja powtarzających się procesów

Ta opcja umożliwia zaoszczędzić sporo czasu, który dotychczas był poświęcany na powtarzające się czynności. System ERP pozwala na sporą automatyzację wielu procesów. Pełni też funkcję kontrolną (mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu) oraz przypominającą poprzez wyświetlanie odpowiednich alertów o zbliżających się bądź upływających terminach. Dzięki temu uwaga i zaangażowanie pracowników może zostać skierowana na inne, bardziej wymagające zadania.

Pamiętajmy jednak, że korzyści, jakie daje oprogramowanie ERP, należy przede wszystkim rozpatrywać z punktu widzenia konkretnego przedsiębiorstwa. To właśnie tam widać najlepiej, jakie procesy mogą zostać usprawnione i przyspieszone. System ten niczym kameleon dopasowuje się do różnego rodzaju organizacji oraz ich struktur. I to właśnie od używających i wdrażających go osób będzie zależało, co będzie on wspierał w pierwszej kolejności.

Masz pytania dotyczące sytemu ERP? Zapoznaj się z systemem TETA ERP na http://www.unit4.com/pl/produkty/erp i skontaktuj się z nami.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 175 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu