Wiele osób mylnie stosuje zamiennie terminy „transport” oraz „spedycja”. Oczywiście, ich rozróżnianie nie jest obowiązkiem i w codziennych rozmowach często wiemy, o co chodzi, wymawiając te słowa, niemniej jednak warto znać różnice pomiędzy nimi. Czym dokładnie jest transport, a czym spedycja? Czy mają jakieś punkty wspólne?
Co to jest transport?
Transportem określa się ogólnie czynność przemieszczania ludzi lub ładunków w przestrzeni. Do transportu wykorzystuje się odpowiednie środki transportu. Transport można podzielić na powietrzny oraz powierzchniowy, który z kolei dzieli się na lądowy i wodny. Transport lądowy to transport drogowy, kolejowy oraz rurociągowy, wodny natomiast dzielony jest na śródlądowy i morski. Także wyróżnia się transport mieszany, który obejmuje kilka rożnych gałęzi transportu.
Zatem transport jest samą czynnością przemieszczania z punktu A do punktu B, dlatego też nie obejmuje on żadnych dodatkowych czynności z nim związanych.
Co to jest spedycja?
Spedycja z kolei jest częścią jeszcze szerszych działań logistycznych, a w jej skład wchodzi czynność transportu. Logistyka jest w związku z tym zdecydowanie najszerszym pojęciem. Zgodnie z definicją spedycja jest działalnością, która dotyczy organizowania przewozu towaru. Spedycja polega wobec tego na przyjmowaniu zleceń spedycyjnych, doborze odpowiedniego środka transportu, zawieraniu umów, ubezpieczaniu ładunków, wykonaniu odprawy celnej, przygotowaniu przesyłki i jej odbiorze, także przekazaniu odbiorcy. Dodatkowe czynności spedycyjne mogą obejmować składowane przesyłki, jej sprzedaż, wykonanie cesji praw czy podejmowanie należności za przesyłkę.
Najnowsze komentarze