Coraz więcej firm decyduje się dzisiaj na zlecanie spraw rachunkowych zewnętrznym instytucjom. Usługa taka nazywa się outsourcingiem księgowości. Czy warto z tego korzystać? Czym właściwie jest outsourcing?

Księgi rachunkowe

Każda firma kapitałowa musi prowadzić księgi rachunkowe, gdyż obliguje ją do tego prawo. Właśnie to jest głównym zadaniem firm, które zajmują się księgowością. Outsourcing księgowości polega więc przede wszystkim na ewidencji. Niemniej jednak, często usługi doradców księgowych są bogatsze. Między innymi, można również liczyć na pomoc w dziedzinie rozliczeń podatkowych.

Zdarza się, że outsourcing obejmuje również doradztwo w kwestii metod prowadzenia rachunkowości. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy biuro rachunkowe wykonuje jedynie polecenia zleceniodawcy. Współpraca może jednak przyjąć inną formę. Czasami wygląda to bowiem tak, że firmie outsourcingowej zleca się całościowe zajęcie się rachunkowością. W takim przypadku biuro ma wolną rękę i prowadzi rachunkowość na swój sposób.

Czy warto korzystać z outsourcingu księgowości?

Wydaje się, iż wiele argumentów przemawia za outsourcingiem księgowości. Przede wszystkim, jeśli się z niego korzysta, ma się pewność co do tego, iż rachunkowością zajmują się specjaliści. Dzisiaj każde buro rachunkowe obecne jest w internecie, można również znaleźć mnóstwo opinii na jego temat. Jeśli natomiast zatrudnia się do firmy księgowego, nigdy nie można być pewnym jego uczciwości i kwalifikacji.

Ponadto, jeśli wybierze się tylko dobrą firmę, outsourcing księgowości zapewnia pełną obsługę rachunkową. Rzecz w tym, iż rachunkowość to bardzo szeroka dziedzina. Pojedynczy pracownik zawsze ma pewne braki w wiedzy z niektórych gałęzi rachunkowości. W biurze rachunkowym pracuje natomiast co najmniej kilku specjalistów, a każdy z nich jest fachowcem w czymś nieco innym.

Jak znaleźć biuro rachunkowe?

Dzisiaj znalezienie dobrego biura rachunkowego to nie problem. Jak wspomniano, łatwo znaleźć informacje i opinie o każdym właściwie biurze. Z pewnością trzeba zwracać uwagę na renomę danej firmy, jednak nie tylko to jest ważne.

Należy też zwrócić uwagę na specjalizację firmy. Rzecz w tym, aby spełniała ona spersonalizowane oczekiwania zleceniodawcy. Chodzi tutaj między innymi o zakres dodatkowych usług, z jakich można skorzystać w danym biurze rachunkowym.

W celu poznania oferty i warunków współpracy, warto dobyć przed nawiązaniem współpracy spotkanie. Pozwoli to uniknąć w przyszłości nieporozumień na linii biuro rachunkowe – zleceniodawca.

Artykuł powstał we współpracy z firmą GLC – outsourcing księgowości

(Visited 205 times, 1 visits today)