Pandemia koronowirusa zupełnie zmieniła kulturę pracy na całym świecie. W dużej mierze przyczyniła się do tego praca zdalna, która dała ludziom więcej swobody w planowaniu rozkładu dnia. Zrozumieli, że pracuje się po to by żyć, a nie na odwrót. Gdy sytuacja wróciła do normy, na biurkach szefów, coraz częściej lądują wypowiedzenia. Przyczyną są także zbyt niskie zarobki oraz niewłaściwa atmosfera w firmie. Co zrobić, żeby zatrzymać pracowników? 

1. Dlaczego pracownicy odchodzą?

2. Warunki zatrudnienia i dobra atmosfera

3. Czy są sposoby na zatrzymanie pracownika?

Dlaczego pracownicy odchodzą?

Dawniej wielu pracowników spędzało w jednej firmie całe życie zawodowe. Dziś, gdy praca przestaje ich satysfakcjonować – odchodzą. Powody odejścia z pracy są rozmaite. Do najczęstszych przyczyn rezygnacji, należą zbyt niskie wynagrodzenie, zła atmosfera w miejscu pracy oraz niewłaściwe podejście kadry zarządzającej. Do tego ustawiczny stres, nadmiar pracy i brak możliwości rozwoju sprawiają, że ludzie odchodzą. Pracownicy oczekują także, że zostaną docenieni nie tylko finansowo. Brak szacunku ze strony szefa, także jest częstym powodem do złożenia wypowiedzenia a czasami ma na to nawet decydujący wpływ. Wielu właścicieli firm narzeka na roszczeniowość pracowników, zamiast odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przewartościować swoje podejście do  środowiska pracy.

Warunki zatrudnienia i dobra atmosfera

Odchodzący pracownicy traktują wypowiedzenie, jako remedium na wyżej wymienione przyczyny. Według profesora Anthogego Klotza, psychologa organizacji z Texas A&M University, menedżerowie, którzy nie stworzą bardziej elastycznych warunków zatrudnienia w swoich firmach i nie zadbają o odpowiednią atmosferę, stoją na przegranej pozycji. Wraz z odchodzącym pracownikiem pojawiają się koszty. Trzeba przecież na jego miejsce znaleźć nowego i przeszkolić. Zanim następca osiągnie poziom swojego poprzednika, może upłynąć dużo czasu Pracodawcy powinni umożliwić zatrudnionym w firmie osobom znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Odpowiednio dobrany zespół, wspólne spędzanie czasu poza firmą i szczere rozmowy to klucz do sukcesu.

Czy są sposoby na zatrzymanie pracownika?

Gdy pracownik składa na biurku swojego szefa wypowiedzenie, ten powinien zapytać go o powód odejścia. W zależności od tego, właściciel firmy może starać się przekonać go do pozostania. Jeśli przyczyną są pieniądze, można spróbować wprowadzić w firmie ewaluację wynagrodzeń przynajmniej o wskaźnik inflacji. Jeśli powodem jest stres i zła atmosfera, przydadzą się rozmowy z poszczególnymi pracownikami w cztery oczy. Warto też, po okresie wzmożonego wysiłku np. przy realizacji jakiegoś projektu, zaproponować pracownikom dodatkowy dzień wolny, lub wspólne świętowanie sukcesu.

(Visited 26 times, 1 visits today)