wyznaczanie celówCzy zastanawiałeś się jak ważne jest wyznaczanie celów długoterminowych?

Często jest tak, że ludzie ograniczają się do celów krótkoterminowych ponieważ nie wiedzą co chcieliby osiągnąć w dłużej perspektywie.

W tym artykule dowiesz się dlaczego ustalanie celów długoterminowych ma istotne znaczenie w planowaniu w przyszłości, a także jakich technik najlepiej użyć, by móc je ustalić.

Czy wyznaczanie celów jest łatwe?

Wyznaczanie celów długoterminowych często kończy się na planowaniu. Chcemy wyjechać w długą podróż, zacząć budowę domu, przeprowadzić się do innego miasta i tak naprawdę na „chceniu” się zatrzymujemy.

Dla każdego z nas znajomość tego, co wydarzy się w przyszłości ma istotny wpływ na podejmowane kroki tu i teraz. Dzięki celom długoterminowym zyskujemy motywację do działania, brniemy do wyznaczonego punktu docelowego pomimo trudności i napotykanych przeszkód. Realizacja celów długoterminowych daje jeszcze większą satysfakcję z podejmowanych czynności.

Co więcej, wiesz do czego dążysz w dłuższej perspektywie, nie tkwisz w bezruchu ale widzisz, że to co robisz ma sens, a starania przynoszą pożądane efekty. Twoje obecnie działania krótkoterminowe zbliżają Cię do ostatecznego celu.

 

Metody wyznaczania celów:

Istnieją dwie proste metody wyznaczania celów długoterminowych.

– Pierwsza z nich to metoda 30 sekund…

Została zaproponowana przez Briana Tracy’ego ( tak, tego samego, który wymyślił znaną Ci, z moich poprzednich artykułów, metodę SMART). Technika jest bardzo prosta, do jej realizacji potrzebujesz jedynie stoper, kartkę, długopis i głowę pełną aspiracji i marzeń.

Włącz stoper na 30 sekund i w tym czasie postaraj się zapisać 3 najważniejsze cele, które chciałbyś osiągnąć w życiu. 30 sekund to naprawdę mnóstwo czasu, jeśli tylko wiesz, czego chcesz. Wypisując cele w 30 sekund, gwarantuję Ci, że będą one tak samo trafne, nawet wtedy, gdybyś poświęcił na ich wymyślanie 30 minut.

Ta metoda jest przydatna do wyznaczania celów w różnych dziedzinach życia. Możesz na przykład skupić się na życiu zawodowym i finansowym, rozwoju osobistym, życiu rodzinnym czy wsparciu otoczenia. Oczywiście są to tylko propozycje. Kategorii może być znacznie więcej, jedyne co Cię ogranicza to Twoja własna wyobraźnia. Za każdym razem postępuj jednak tak samo.

Daj sobie jedynie 30 sekund na ustalenie celów dla danej kategorii i wypisz 3 główne, które uważasz dla siebie za najistotniejsze. Pod presją czasu umysł człowieka lepiej działa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wypisane cele są zgodne z tym, co naprawdę czujesz i co chcesz osiągnąć.

wyznaczanie celów– Druga metoda wymaga od Ciebie trochę więcej zaangażowania i namysłu…

„Wszystko czego pragniesz” to technika, która polega na wypisaniu, w każdej kategorii, wszystkich rzeczy, które chcesz zrealizować.

Zrób listę wszystkiego, co chciałbyś by się spełniło, czego chcesz się nauczyć, co przez to osiągnąć itp. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje pomysły mogą być nadto surrealistycznie, nie przejmuj się. Jaką masz pewność, że Twoje marzenia za kilkanaście lat nie staną się rzeczywistością?

Wyznaczone cele, na ten moment, nie muszą wydawać Ci się realne. Ważne jest, żebyś chciał po nie sięgnąć! Gdy już wypiszesz wszystkie pragnienia, obok każdego z nich zapisz liczbę, która będzie wyznaczać ramy czasowe ich osiągnięcia. [wms_protected]

Ostatnim krokiem w tej metodzie jest wybór celu z każdej kategorii, który na obecną chwilę wydaje Ci się najbardziej pożądany i to na nim się skoncentrujesz. 

 

            Tego typu techniki z pewnością pomogą Ci wyznaczyć cele długoterminowe. Pamiętaj, że najważniejszy jest pierwszy krok i odpowiedzialność za własne czyny. Cele traktuj jako wyzwania i łatwo się nie poddawaj. Od razu po wyznaczeniu celu postaw kropkę nad i – postaraj się dążyć do tego, co wcześniej zaplanowałeś.

 

Do zobaczenia w krótce!

Artur Wiktor

Artur Wiktor

 

PS

Napisz w komentarzu jakie są Twoje doświadczenia z wyznaczaniem celów czy planowaniem. Podziel się również informacją na jaki temat z dziedziny rozwoju osobistego, chcesz przeczytać w kolejnym artykule.

 

[/wms_protected]

 

Autor wpisu:

Człowiek bardzo energiczny, niepoprawny optymista. Od kilku lat zajmuję się Marketingiem Internetowym. Nabyte doświadczenie chętnie przekazuję innym, i pomaga im w odniesieniu upragnionego sukcesu. Po więcej zapraszam na : http://arturwiktor.eu/o-arturze/

(Visited 118 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu