cel-600x300pxChciałeś kiedyś schudnąć , rzucić palenie, regularnie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, zmienić pracę na lepszą, więcej zarabiać albo osiągnąć wolność finansową?

Często bywa tak , że nawet jak czegoś bardzo chcemy to nie dajemy rady tego osiągnąć. W takim przypadku jednym z powodów może być nie brak silnej woli a sposób w jaki stawiamy sobie cele.

Wyobraź sobie sytuację że żeglarz wypływa  w morze i nie wie jaki jest jego port docelowy czyli CEL podróży, po prostu wypływa. Taki żeglarz będzie dryfował po morzu wiele dni, pewnie gdzieś dopłynie jednak gdzie to nie wiadomo. Tak samo jest z naszym życiem i osiąganiem celów, to Ty musisz wiedzieć gdzie chcesz „dopłynąć” – jaki cel osiągnąć.

Ludzie mówią że chcą być bogaci. Pytam co to znaczy być bogatym? Dla jednego to 10 000 zł na koncie a dla drugiego to 1 000 000  zł. Twój cel musi spełniać pewne warunki. Dobrze sformułowany cel ukierunkuje Cię na odpowiedni tor i pokaże drogę jaką masz kroczyć aby go osiągnąć, dlatego Twoje marzenie może się zrealizować szybciej niż myślisz. Aby cele (marzenia) realizowały się szybciej zastosuj technikę S.M.A.R.T

S – (smart) prosty, zrozumiały, konkretny.

M- (motivational) mierzalny, aby był tak sformułowany aby można było go liczbowo zmierzyć, skontrolować postępy realizacji celu.

A- (ambitious) ambitny, atrakcyjny, nie może być za trudny do realizacji ale również za łatwy. Powinien stanowić wyzwanie.

R- (realistic) realny, już kiedyś go ktoś osiągnął. Musisz wierzyć że możesz go osiągnąć, musi być trochę większy niż zakładasz.

T- (time) określony w czasie, posiadający termin realizacji. Taki cel mobilizuje do działania.

Przykład:

Chcę dobrze zarabiać.

Nie jest to cel zgodny z techniką SMART, ponieważ dobrze to pojęcie względne, możesz zacząć dobrze zarabiać za kilka lat, nie jest ambitny nie motywuje.

Nie wiadomo od kiedy.

Poprawnie:

Chcę zarabiać o 5 tys więcej co miesiąc. Osiągnę to za 6 miesięcy.

Oczywiście dla Ciebie nie musi to być ambitne lub może nierealne.

Cel musi być sprecyzowany dla Ciebie.
Jeśli nowy cel ustalisz według techniki SMART masz duże szanse że go osiągniesz, albo mogę Ci powiedzieć ,że jak się nie poddasz i będziesz wytrwały, uwierzysz, to na pewno go osiągniesz. Następnie zastanów się co musisz zrobić , jakich rzeczy się nauczyć żeby ten cel osiągnąć. Pamiętaj również o tym abyś cel zapisał na kartce, nie w głowie, słowo zapisane ma magiczną moc.

Uważaj również jakie jest to Twoje marzenie, bo marzenia się spełniają :-)

Dariusz Kwapisz

[wms_protected]

BrianTracySamodyscyplina

 

 

P.S.

Czy masz już konto Partner Pro?

Jeśli nie, to kliknij TUTAJ i zobacz jak budować 3 niezależne źródła dochodu w zaciszu własnego domu…

[/wms_protected]

 

 

(Visited 453 times, 1 visits today)