Co roku podczas sezonu podatkowego, Polacy pracujący w Niemczech muszą zmierzyć się z dopełnieniem formalności podatkowych, co wiąże się obowiązkiem złożenia deklaracji i rozliczenia podatku. Kluczową kwestią dla podatników jest ustalenie kwoty nadpłaconego podatku, aby otrzymać maksymalną kwotę zwrotu.

Zwrot podatku z Niemiec – jak obliczyć wymiar podatku dochodowego?

Obliczenie kwoty zwrotu podatku nie jest tak trudnym zadaniem, jakim mogłoby się wydawać. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym celu z tabeli, w której wyszczególnione zostały dochody wraz z wymiarem podatku. Inny sposób to skorzystanie ze wzorów i samodzielnie obliczenie kwoty zwrotu.

Zanim jednak przystąpisz do obliczenia lub szukania w tabeli odpowiedniej kwoty zwrotu, powinieneś się upewnić, czy w ogóle obowiązuje cię przepis o konieczności rozliczenia podatku, ponieważ nie każdy, kto jest zatrudniony w Niemczech, musi składać deklaracje podatkowe.

Osoby, które nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (niem. Grundfreibetrag), nie mają obowiązku rozliczania swojego dochodu. Z tego powodu, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie w pierwszej kolejności, ile wynosi w danym roku wysokość kwoty wolnej od podatku.

Istotną informacją jest także fakt, że kwota ta jest odpowiednio dwukrotnie wyższa dla osób pozostających w związku małżeńskim, niż dla singli i np. w 2018 roku wyniosła ona 9.000 euro dla osób indywidualnych oraz 18.000 euro dla małżeństw.

Niemieckie prawo przewiduje, że zwrot podatku jest naliczany od rocznych przychodów brutto pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu, czyli (niem. Werbungskosten).

W skład tych kosztów mogą wchodzić wydatki ponoszone na dojazdy do pracy, specjalną odzież, szkolenia niezbędne do wykonywania obowiązków, a także prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego. Od kwoty brutto podatnik powinien odjąć także takie nieopodatkowane przychody jak świadczenia rodzinne na dzieci – Kinderfreibetrag oznacza kwotę wolną od podatku z uwagi na posiadanie dzieci.

Przy obliczaniu kwoty zwrotu podatku należy pamiętać, że wymiar podatku dla singli jest obliczany od tzw. taryfy podstawowej (niem. Grundtarif), natomiast dla małżeństw obowiązuje stawka wspólnego opodatkowania, czyli Splittingtarif.

Obliczanie zwrotu podatku – kategorie dochodowe

Obliczenia zwrotu podatku można dokonać z pomocą dwóch gotowych tabel, które przewidują pięć kategorii podatników.

Tabela Grundtabelle jest przewidziana dla singli oraz małżonków, którzy podjęli decyzję o osobnym rozliczeniu (niem. Einzel­ver­an­la­gung). Z tego zestawienia mogą skorzystać także osoby owdowiałe (po dwóch latach od śmierci partnera), po rozwodzie lub będące w separacji.

Korzystając z tabeli Splittingtabelle mogą natomiast stawkę zwrotu podatku obliczyć małżonkowie, którzy chcą rozliczać się wspólnie (Zusammen­ver­an­lagung) oraz osoby, które są nie więcej niż rok po rozwodzie lub w trakcie trwającej separacji. Osoby owdowiałe mogą skorzystać ze stawki wspólnego opodatkowania do rozpoczęcia roku kalendarzowego następującego po śmierci partnera.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 55 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu