Chociaż ostatnio widzimy, że rynek wyraźnie zmienia się na korzyść pracownika, wymagania firm często są dość wysokie wobec aplikujących. Od kandydata oczekuje się jak najlepszych kwalifikacji zawodowych i umiejętności, które pozwolą na wykonanie powierzonej mu pracy. Jakie są najlepsze pomysły na zdobywanie dodatkowej wiedzy w zawodzie?

Studia podyplomowe

Jednym z najpopularniejszych i szeroko dostępnych sposobów, by nauczyć się czegoś nowego, stają się studia podyplomowe. Warszawa oraz inne duże i średnie miasta są miejscami, gdzie uczelnie dostarczają dodatkową dawkę wiedzy słuchaczom, a kursy podyplomowe pomagają w tym. W zależności od ośrodka można zapisać się już po studiach licencjackich, niektóre jednak wymagają ukończenia studiów magisterskich, co trzeba mieć na uwadze jeszcze przed wyborem miejsca nauki.

Przykładem, gdzie można uczestniczyć w zajęciach już po uzyskaniu tytułu licencjata czy inżyniera, są studia podyplomowe w Grupie Uczelni Vistula. Znajdziemy tam również mniej popularne, ale przyszłościowe kierunki jak m.in.:

  • polski i międzynarodowy rynek sztuki
  • testowanie oprogramowania,
  • agent ds. cyberprzestępczości,
  • strategiczne zarządzanie apteką,
  • profesjonalne mediacje i ADR.

Co ciekawe i istotne dla wielu osób poszukujących swojej wymarzonej pracy, o dofinansowanie na naukę na studiach podyplomowych można starać się w Urzędzie Pracy. Warunkiem jest wykazanie we wniosku tego, że takie studia są niezbędne do otrzymania pracy przez przyszłego studenta.

Kursy stacjonarne i online

Kolejnym popularnym sposobem na podnoszenie kwalifikacji zawodowych są kursy i szkolenia. Można wybierać pomiędzy formą online a stacjonarną, dlatego jest to wygodne zwłaszcza dla osób zapracowanych. Z reguły kursy online to takie, które w głównej mierze opierają się na przekazywaniu wiedzy teoretycznej. Jeżeli zależy nam na umiejętnościach praktycznych, o wiele lepiej zdecydować się na kurs stacjonarny lub łączony. W takim modelu zajęcia teoretyczne mogą odbywać się online, zaś zajęcia praktyczne w przystosowanych do tego warunkach np. w siedzibie firmy lub w wynajętej sali.

Konferencje branżowe i spotkania z pasjonatami

Zdobywanie wiedzy polega również na uczestniczeniu w branżowych wydarzeniach. Mogą to być konferencje, na których spotykają się praktycy i teoretycy oraz najbardziej zainteresowani daną tematyką. Warto śledzić takie konferencje w swoim mieście lub raz na jakiś czas wyjechać do innego miasta, aby dać sobie również szansę na poznanie innych osób z branży. Zawieranie nowych znajomości biznesowych to jeden z największych plusów takich wydarzeń zaraz po otrzymaniu nowej porcji wiadomości.

Dobrze też śledzić, choćby w mediach społecznościowych, spotkania z pasjonatami bliskich ci dziedzin. Jeśli pracujesz więc np. w marketingu, uczęszczaj na spotkania małych grup osób zajmujących się podobną tematyką. Przykładem jest Czwartek Social Media, który odbywa się regularnie w różnych dużych polskich miastach. Wstęp jest bezpłatny, a wyjątkowo przyjazna atmosfera sprzyja wymianie doświadczeń oraz zdobywaniu informacji.

Samodzielne poszerzanie wiedzy

Obok szkoleń, kursów czy szukania nowych kierunków studiów podyplomowych wiele osób decyduje się na samodzielne poszerzanie swojej wiedzy oraz kwalifikacji zawodowych. Właśnie dlatego warto sięgnąć po poradniki przygotowywane przez specjalistów w danej dziedzinie. Coraz więcej wydawnictw specjalizuje się w publikacjach pozwalających na podniesienie kwalifikacji z wybranej dziedziny, co znacznie ułatwia na utrwalenie wiedzy zdobytej w czasie kursów i studiów.

(Visited 4 264 times, 1 visits today)