Ile zarabia operator wózka widłowego? To chyba najczęściej zadawane pytanie wśród osób, które planują wzięcie udziału w kursie na operatora wózka widłowego. Praca na tym stanowisku wymaga odpowiedzialności i odporności na stres. Głównym zadaniem kierowcy jest obsługa i nadzór urządzenia, na którym pracuje, a także minimalizacja strat oraz ewentualnych stłuczek w magazynie.

Ile zarabia operator wózka widłowego? – Charakterystyka stanowiska

Operatorem wózka widłowego może zostać pełnoletnia osoba, posiadająca niezbędne uprawnienia do obsługi tego typu urządzeń. Nie można pracować na stanowisku operatora bez aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Pracownik musi być w pełni sprawny fizycznie.

Oprócz zezwolenia lekarskiego i odbytego kursu, operator wózka widłowego musi jeszcze uzyskać pisemną zgodę przełożonego na pracę na konkretnym urządzeniu. Wózki widłowe wiodących producentów (np. Cesab, Toyota, czy Manitou – więcej informacji znajduje się na stronie www.manitou24.pl) mogą nieznacznie różnić się między sobą obsługą, dlatego przed rozpoczęciem pracy konieczne jest uzyskanie dodatkowej zgody na ich użytkowanie od przełożonego.

Praca operatora wózka widłowego jest bardzo trudna i wymagająca. Wymaga dużej odpowiedzialności, jednak czy znajduje to odzwierciedlenie w wynagrodzeniu? Zatem, ile zarabia operator wózka widłowego?

​Ile zarabia operator wózka widłowego? – Obowiązki pracownika

Głównym zadaniem operatora wózka widłowego jest załadunek oraz rozładunek towaru za pomocą urządzenia. Pracownik musi również dbać o porządek w miejscu pracy, tak by mógł on swobodnie poruszać się za pomocą wózka widłowego. Do obowiązków operatora należy także dbałość o obsługę urządzeń technicznych oraz przestrzeganie wszystkich procedur, by zminimalizować prawdopodobieństwo spowodowania strat i wypadków.

​Ile zarabia operator wózka widłowego? – Uprawnienia do wykonywania zawodu

Aby móc zapytać: „Ile zarabia operator wózka widłowego?”, należy najpierw wiedzieć, w jaki sposób uzyskać odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

By móc pracować jako operator wózka widłowego, wymagane jest ukończenie specjalistycznego kursu. Organizują go niektóre zakłady pracy, a także odpowiednie szkoły.

Podczas wyboru kursu warto sprawdzić jego przebieg, ponieważ część organizacji zajmujących się prowadzeniem szkoleń, by skrócić ich czas, rezygnuje z części praktycznej lub teoretycznej. Zdarzają się też sytuacje, gdy są one traktowane jako oddzielne kursy, przez co wymagają podwójnego opłacenia.

Zaznaczmy – kurs na wózki widłowe powinien składać się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej, by wiedza była możliwie najbardziej kompletna. A operator przygotowany do wykonywania swoich obowiązków.

Koszty kursów wahają się między 500 zł a nawet 1000 zł. Bezpłatnie są organizowane przez Urzędy Pośrednictwa Pracy oraz instytucje pobierające dofinansowanie ze środków unijnych.

Po ukończeniu kursu na wózki widłowe, pracownik otrzymuje certyfikat, dzięki któremu może wykonywać obowiązki operatora wózka widłowego.

​ Ile zarabia operator wózka widłowego? – Wysokość wynagrodzenia

Ile zarabia operator wózka widłowego? To zależy od kapitału firmy, jej wielkości, województwa, a także wykształcenia i stażu pracy operatora.

Według szacunkowych danych, na najwyższe zarobki mogą liczyć operatorzy zatrudnieni w województwie mazowieckim. Około 300 zł mniej otrzymują pracownicy z województwa śląskiego i wielkopolskiego. Natomiast najmniej zarabiają operatorzy wózków widłowych z województwa pomorskiego i łódzkiego jest to nawet 700 zł mniej w porównaniu do pracownika pełniącego obowiązki na tym samym stanowisku z województwa mazowieckiego.

Wynagrodzenie operatora wózka widłowego zaczyna się od około 2 500 zł, jednak zdecydowana większość pracowników otrzymuje wypłatę w wysokości ponad 3 000 zł. W dużej mierze zarobki zależą od branży – najlepiej prosperującą jest branża motoryzacyjna, najgorszej – elektroniczna.

Wysokość wynagrodzenia dla operatorów wózków widłowych, podnoszą dyskonty. W jednym z nich, pracownicy zarabiają około 3 400 zł już na początku kariery. Niemiecki dyskont znacznie podwyższa zarobki operatorów wózków widłowych w porównaniu do średniej w handlu.

Praca magazynowa dla dyskontów polega głównie na przyjęciu towaru, jego wysyłce oraz utylizacji. To przede wszystkim zaopatrywanie wszystkich sklepów w Polsce.

Dyskonty oferują operatorom wózków widłowych około 3 400 zł na początku współpracy do nawet 4 000 zł po dwóch latach rzetelnej pracy.

 

​Ile zarabia operator wózka widłowego? – Plusy i minusy zawodu

Operatorzy wózków widłowych są zatrudnieni w magazynach, fabrykach, hurtowniach i innych zamkniętych obiektach.

Na pierwszy rzut oka praca na stanowisku operatora może się wydawać monotonna – codzienne rozwożenie towaru po magazynie czy na terenie placu budowy. Jednak wbrew pozorom są to bardzo wymagające i odpowiedzialne obowiązki – operator musi podczas swojej pracy strzec bezpieczeństwa swojego i innych pracowników.

Operatorzy wózków widłowych bardzo często ulegają różnego rodzaju urazom, a ich praca odbywa się w trudnych warunkach. Najbardziej niebezpieczna dla pracowników jest pozycja, w której wykonują swoje obowiązki. Pozycja siedząca sprzyja powstawaniu urazów kręgosłupa.

Do największych zalet związanych z zawodem operatora wózka widłowego, należą:

  • stabilność zatrudnienia,
  • wysokie zarobki wzrastające wraz ze stażem pracy,
  • pakiet bonusów fundowanych przez pracodawcę,
  • nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie, a jedynie kurs.

Wśród wad dotyczących zawodu operatora wózka widłowego najczęściej wymieniane są:

  • wymagany przez pracodawców kurs na wózki widłowe,
  • monotonia pracy – codzienne wykonywanie tych samych obowiązków,
  • duże ryzyko spowodowania wypadku oraz doznania urazu,
  • brak rozwoju i możliwości awansu na inne stanowisko,
  • praca w jednej pozycji przez 8 lub 12 godzin,
  • praca fizyczna.

Wypadki w pracy operatora wózka widłowego zdarzają się w każdej firmie. Wystarczy chwila nieuwagi, by nawet najbardziej doświadczony pracownik stracił panowanie nad pojazdem. Najczęściej do wypadków dochodzi wskutek niewłaściwego załadunku lub rozładunku towaru, a także brawury.

W skrajnych sytuacjach zdarzają się również wypadki śmiertelne, kiedy to wózek widłowy przygniecie operatora.

​Podsumowanie

Operatorzy wózków widłowych mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki, szczególnie jeśli pracują w województwie mazowieckim lub dla niemieckiego dyskontu. Wynagrodzenie znacznie wzrośnie, jeśli pracownik zdecyduje się na pracę poza granicami kraju.

Odpowiedź na pytanie: „Ile zarabia operator wózka widłowego?”, została uśredniona względem województw.

(Visited 15 070 times, 1 visits today)