W świecie biznesu funkcjonuje pojęcie networkingu. Choć na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że jest to jakiś obcy instrument biznesowy, w istocie networking to po prostu… poznawanie ludzi.

Co to jest networking?

Jeśli masz swój własny biznes, składa się on najprawdopodobniej z wielu różnych gałęzi. Niewątpliwie jedną z najtrudniejszych rzeczy jest samodzielne prowadzenie biznesu – jest to w istocie wręcz niemożliwe. Każda działalność składa się z kilku odnóg i małych elementów, które wspólnie tworzą sieć, splatającą się w jeden cel, jakim jest trzon (tudzież serce) biznesu.

W tym sensie networking występuje w zasadzie na każdym etapie działalności. Jeśli potrzebujesz materiałów do swojego sklepu, w którym sprzedajesz produkty własnej roboty, relacje z dostawcami tych materiałów to również forma networkingu.

Jednak w klasycznym rozumieniu, networking w biznesie to po prostu budowanie sieci kontaktów i relacji, które mogą owocować intratną współpracą. W przypadku przedstawicieli różnego rodzaju spółek może to być pozyskiwanie partnerów biznesowych, a w przypadku mniejszych działalności na przykład osób, które dostarczą unikalny towar bądź usługę.

Jak dobrze stosować networking?

Networking to dziedzina, która pozwala na rozwijanie i budowanie marki. Należy jednak pamiętać, że wszystkie relacje międzyludzkie, także te biznesowe, powinny być prowadzone w umiejętny sposób. Podstawowe błędy w networkingu wymienia i opisuje SpotkajBiznes.pl. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, w przypadku nawiązywaniu relacji biznesowych nie należy się spieszyć. Warto najpierw poznać osobę, którą w jesteś zainteresowany w kontekście swojego biznesu. Nie należy również od razu wystrzelać z propozycją współpracy – może to zrazić osobę, która widzi Cię na oczy pierwszy raz w życiu.

Warto szukać kontaktów tam, gdzie mamy do nich najłatwiejsze dojścia. Być może przydatna Ci będzie pomoc dalszej rodziny? A może Twój znajomy ze szkolnej ławki zajmuje się dziedziną, która mogłaby uzupełnić Twój biznes lub posiada umiejętności, z których na zasadzie współpracy mógłbyś skorzystać?

Co daje networking?

Networking jest niewątpliwie bardzo przydatny i pomaga każdemu biznesowi się rozwinąć. Często szukając pracowników, czy też partnerów biznesowych przez strony internetowe bądź innymi kanałami, nie jesteśmy w stanie zweryfikować bądź wyczuć, jak będzie się nam współpracować z daną osobą. Dużo więcej zaufania budzą osoby polecane przez znajomych, lub takie, z którymi po prostu „coś kliknie” i czujemy, że ta współpraca może zaowocować czymś wyjątkowym.

Dobry networking może poskutkować siecią wsparcia oraz dużą dozą kreatywności. Zdarza się, że znajomości, które zyskamy podczas działań networkingowych przerodzą się w długotrwałą, wartościową relację. Nawet jeśli nie znajdziemy partnera biznesowego, może spotka nas głęboka przyjaźń? Warto dać sobie tę szansę i będąc wyposażonym w konkretną wiedzę skorzystać z możliwości, które niesie ze sobą networking.

 

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 25 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu