W zależności od rodzaju i zasięgu działalności, liczby klientów i pracowników oraz charakteru danych, przechowywanych w firmowych bazach, różnią się sposoby w jakie poszczególne przedsiębiorstwa zapewniają sobie zaplecze informatyczne. Gdy ma się niewielkie potrzeby i obecność w internecie sprowadza się do wystawienia strony – wizytówki, wówczas jest właściwie obojętne, z jakiego serwera bądź hostingu się skorzysta.

Jeżeli jednak firma posiada np. system do gromadzenia danych klientów i udostępnia im indywidualne konta w celu sprawnej obsługi, a pracownicy korzystają z aplikacji mobilnych, przesyłając informacje wprost z terenu, wówczas warto zainwestować we własny, dedykowany serwer.

Swoboda i niezależność w zmianie parametrów

Posiadając własny serwer, można w znacznie większym stopniu kształtować jego parametry techniczne, niż gdy korzysta się z wydzielonej części przestrzeni dyskowej, oferowanej przez firmy informatyczne. Wrocław znajduje się w obszarze działania wielu przedsiębiorstw, oferujących zarówno opiekę nad maszyną będącą własnością danego klienta, jak i udostępniających wielu firmom część jednego serwera.

To drugie rozwiązanie jest znacznie tańsze, ale zapewnia mniejszą niezależność oraz niższy poziom bezpieczeństwa danych. Podstawowy hosting doskonale sprawdza się w przypadku, wspomnianych wcześniej, stron – wizytówek lub blogów firmowych. Jeżeli jednak udostępnia się klientom aplikacje, w których gromadzone są dane dotyczące np. ich zamówień, wówczas warto zaopatrzyć się we własny serwer.

Większa kontrola nad bezpieczeństwem danych

Gromadzenie danych klientów wymaga wdrożenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa, które to zadanie mogą zrealizować firmy świadczące outsourcing IT. Wrocław, jako duża metropolia, obsługiwany jest przez wiele takich firm, mogących zapewnić kompleksową opiekę nad serwerem. Znajomość norm prawnych, niezbędnego oprogramowania i metod zabezpieczania danych, prezentowana przez specjalistów z branży, to niezbędny element do ochrony np. przed atakami hackerskimi.

Poprawna instalacja i konfiguracja systemu operacyjnego czy zarządzanie uprawnieniami poszczególnych użytkowników wymagają wprawy, bez której łatwo się pomylić i za sprawą prostego błędu stworzyć wiele problemów sobie, firmie oraz klientom. W czasach, kiedy ochrona danych osobowych staje się coraz bardziej nośnym medialnie tematem, nie warto podejmować zbyt dużego ryzyka w tej kwestii.

Utrzymanie wysokiej spójności firmowych systemów

Jeżeli firma posiada kilka niezależnych systemów do obsługi klienta, warto zadbać by były one ze sobą zsynchronizowane. Pomóc w tym może jedna z firm świadczących usługi informatyczne. Wrocław pełen jest takich podmiotów, jednak do tak poważnego zadania dobrze wybrać najwyższej klasy specjalistów.

Spoiwem, łączącym bazy danych, przechowywane na firmowych komputerach np. z mobilną aplikacją na tablet, używaną przez przedstawicieli terenowych, może być własny serwer o dużej mocy obliczeniowej. Dodatkowym atutem jest możliwość pełnego dostosowania do siebie poszczególnych systemów, który to efekt znacznie trudniej otrzymać, wykupując jedynie hosting u zewnętrznego dostawcy, działający na jednym serwerze razem z wieloma innymi firmami.

Jaki jest koszt posiadania serwera?

Przed podjęciem decyzji, przydatny będzie przegląd cenników, prezentowanych przez poszczególne firmy informatyczne. Wrocław, jako prawdziwe „zagłębie IT”, zaproponować może dość duże widełki cenowe, na które wpływ ma przede wszystkim zakres świadczonych usług w ramach prowadzenia serwera. Ważnymi parametrami są także moce obliczeniowe, posiadane przez poszczególne maszyny.

Dobrze jest skonsultować wybór konkretnego modelu z osobą z branży, która określi wymagania, jakie powinien spełniać serwer dla danej firmy. Inaczej bowiem wyglądać będzie obsługa niewielkiego sklepu internetowego, w którym składanych jest mniej niż 100 zamówień miesięcznie, niż takiego, w którym tyle zamówień ma miejsce każdego dnia, a dodatkowo prowadzony jest on na platformie Magento. Posiada ona bowiem nieco wyższe wymagania sprzętowe, niż konkurencyjne systemy.

Autor wpisu:

Specjalista budowania MLM online ( marketingu sieciowego przez internet ). Współzałożyciel Grupy Marketingowej BB Elite Club. Szkolę w Akademii Nowoczesnego Marketingu GVO. Jestem tu by szkolić i pomagać naszym partnerom osiągnąć sukces.

http://wojciechwesolowski.pl/

(Visited 2 405 times, 1 visits today)
Grupa Marketingowa PodstawyBiznesu