Powyższy tytuł jest zarazem mottem właścicielki Mokate – Teresy Mokrysz. Jak sama mówi: „Trzeba o tym pamiętać i przez całe życie należy się uczyć, by pomyślność nas nie opuściła.”

Zapraszamy do wywiadu z kobietą sukcesu – Panią Teresą Mokrysz, właścicielką firmy Mokate.

Największe wyzwania w biznesie – w przeszłości i obecnie?

Teresa Mokrysz: Na początku naszej działalności chcieliśmy przede wszystkim utrzymać się na rynku i zainteresować klientów swoimi produktami. Dziś naszymi priorytetem jest stały rozwój firmy poprzez wprowadzenie kolejnych innowacyjnych rozwiązań oraz bezwzględna jakość naszych produktów. Dbamy również o przejrzysty marketing, który uwzględnia oczekiwania i priorytety konsumentów. Chodzi o to, by klienci nas docenili i polubili.

 

Jak pracować, w jaki sposób podejmować decyzje, aby osiągać sukces?

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na sukces zarówno czy to życiowy, czy zawodowy. Lubię przywoływać przy okazji takich pytań tytuł XIX wiecznego polskiego czasopisma „Powściągliwość i Praca”. W tej nazwie i odwołaniu zawiera się recepta, jaką z powodzeniem stosuję. Skuteczna w dobrych i trudnych czasach. W przypadku Mokate, źródłem sukcesu jest też z pewnością innowacyjność i stawianie na jakość.

W moim przypadku ważną rolę odgrywa również zdolność przewidywania, upór i… łut szczęścia. Niezwykle istotna była i nadal jest dla mnie wiara we własne możliwości i umiejętność radzenia sobie z nowymi wyzwaniami. W rozwoju firmy ogromną rolę odegrały także czynniki nie związane wprost z ekonomicznymi aspektami, czyli rodzina i jej codzienne wsparcie, które dodawało mi sił i motywacji do pracy.

 

Mokate wprowadziło na polski rynek niespotykane tu dotychczas produkty – Cappuccino, śmietankę do kawy. Jakie uczucia temu towarzyszyły?

Na pewno duma, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Po prostu cieszę się i czuję się dumna z tego, że Mokate potrafi odpowiadać na zapotrzebowania konsumentów nie tylko w Polsce, ale w tak wielu różnych krajach. Jeżeli ludzie chcą pić nasze kawy i herbaty, czuję ogromną satysfakcję. Mam poczucie, że udało mi się stworzyć profesjonalny zespół wspaniałych ludzi, którzy sprawiają, że odnoszenie sukcesów w Polsce i na arenie międzynarodowej jest możliwe.

 

Jakie miałaby Pani rady dla osób, które dopiero zaczynają swój biznes?

Przede wszystkim – nie mogą się bać. Niezwykle ważna jest wiara w siebie i własne możliwości, a także umiejętność ryzykowania. Użyłam słowa umiejętność, gdyż każde ryzyko musi być poprzedzone dokładną analizą szans i możliwości – a tego trzeba się nauczyć. Tylko wtedy można ryzykować. Bardzo istotne są też tradycyjne, ponadczasowe wartości, takie jak szacunek do pracy i ludzi. I – choć brzmi to banalnie – potrzebna jest po prostu odrobina szczęścia. Bez niego nawet najlepiej zaplanowany biznes może się nie udać.

Potrzebna jest inspiracja – mnie do działania motywują… wyzwania. Są tak różnorodne, ciekawe, a nieraz wręcz pasjonujące, że siłą rzeczy chcę im sprostać, chcę się z nimi zmierzyć. Niemniej jednak istotnym czynnikiem pozwalającym nie tylko zainspirować się do działania, ale także skutecznie pracować, jest odpoczynek. I choć nie mam na niego wiele czasu, to gdy już udaje mi się wygospodarować wolną chwilę dla siebie, staram się ją wykorzystać w 100 procentach.

 

Jaki preferuje Pani model zarządzania?

Jesteśmy dużą firmą, ale – co ważne – od początku firmą rodzinną. Stale szukamy w Mokate kompromisu pomiędzy regułami korporacyjnymi, a bliskością z załogą, dostępnością dla pracowników. Zapewniam, że nie jest to łatwe i stanowi ewenement w tak dużym przedsiębiorstwie. Nie rezygnuję jednak z najcenniejszych tradycji. Wspólnie obchodzimy święta, staramy się pamiętać o ważnych wydarzeniach rodzinnych pracowników. To są zawsze ważne dla mnie sprawy.

 

Jakim jest Pani szefem?

Wolę nagradzać niż karać, doceniam współdecydowanie w zespole, wysłuchuję cudzych racji, bo mogą być innowacyjne. Ogólnie, w zarządzaniu preferuję „miękkie umiejętności”. Cenię wiedzę i doświadczenie pracowników, rzetelność i… wizję rozwoju.

Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy także do wywiadu z Panią Teresą Mokrysz na stronie Twarze Biznesu

 

 

(Visited 478 times, 1 visits today)