wordpress szkoleniePrzeglądając różne strony (a przecież robimy to codziennie) zwróciłeś uwagę na małą ikonkę obok nazwy strony ? Zastanawiałeś się czemu jedni umieszczają ją, a inni wręcz przeciwnie ? –

W tym artykule powiemy sobie co to jest FAVICON, bo o nim mowa, czy warto go mieć na stronie i jak zainstalować na popularnej platformie WordPress.

Co to jest Favicon ?

Favicon jest  małym obrazkiem o wymiarach 16×16 lub 32×32. Wyświetla się w panelu adresu i na belce przeglądarki internetowej.

Dlaczego warto mieć Favicon ?

Wiele ludzi nie docenia tej malej ikonki, a ona ma za zadanie wyróżnić Twoją stronę pośród konkurencji.

Favicon wyróżni Cię na kilka sposobów:

 • Favicon na górnej belce.

Przykład: zobacz na screen poniżej.. widzisz tam moją stronę pośród kilku otwartych kart w przeglądarce? (wszystkie strony były związane z mlm – strzałka pokazuje gdzie jest moja strona.).
favicon belka bez ikonki

A tutaj belka już z moją favicona.

favicon1

Często jest tak, że przeglądając strony internetowe otwieramy kilka, a nawet kilkanaście zakładek (tak jak w tym przypadku). Gdy nasz blog/strona ma ustawioną favicone, to w szeregu zakładek jest ona widoczna, bo wyróżnia się na tle innych stron, które  jej nie posiadają. Jeśli wszystkie otwarte zakładki miałyby ikonę to i tak jest łatwiej dostrzec Twoją, bo wzrokowo widać gdzie ona jest – kojarzymy jak wygląda ta ikonka.

 • Favicon w zakładce „Ulubione”.

Gdy ktoś doda Twój serwis do ulubionych, Twój favicon też się tam znajdzie. W sytuacji gdy ktoś ma dużo stron w tej zakładce to ciężko jest mu zauważyć, że Twoja strona również się tam znajduje i zapomina o niej.

Na jednym z zagranicznych portali wyczytałam, że favicon wpływa na ilość kliknięć co prawda nieznacznie, ale zawsze warto mieć te kilka klików dziennie. Dlaczego tak jest ? Przeglądając ulubione i widzę favicon przypominam sobie o tej  stronie i z ciekawości klikam by sprawdzić co nowego pojawiło się na portalu.

favicon w ulubione

favicon w ulubione

 

 • Profesjonalizm?!

To jest najciekawszy wg. mnie punkt. Moja strona ma być profesjonalna bo mam małą ikonkę ? Tak, mając faviconkę zwiększysz swój profesjonalizm. Inni dostrzegą, że dbasz o szczególiki na swojej stronie internetowej, i o to przecież chodzi. Zwiększy się również zaufanie do Twojej strony – a tym samym i do Ciebie.

Na jednym z kursów o tworzeniu szablonów, który wykupiłam Autor cały czas (łącznie przez ponad 24h) powtarzał, że strona jest dobra tylko wtedy kiedy jest dopracowana pod każdym względem. Każdy mały szczegół jest również dopracowany.

Jak stworzyć favicon ?!

 •  Favicon możesz tworzyć zarówno w programach graficznych takich jak: paint, photoshop, gimp.
 • Możesz również skorzystać z generatorów online:

http://www.favicon.cc/

http://favicon-generator.org/

Oczywiście stron oferujących tworzenie ikonek jest sporo, wystarczy wpisać hasło generator favicon i pojawi się całe multum.

 Kilka rad:

 1. Favicon warto zapisać jako plik .png z przezroczystym tłem. Da to dobry efekt w przeglądarce. Można też zastosować końcówkę .ico
 2. Rozmiar favicony – 16 x 16 lub 32×32.
 3.  Grafika powinna być prosta ze względu na mały rozmiar obrazka.
 4. Często stosuje się logo (jeśli nie jest skomplikowane), 1 literę nazwy domeny, można również dodać własne zdjęcie – to też daje dobry efekt.

 Umieszczenie faviconu na naszym blogu WordPress.

Sposób 1

 • wgrywamy favicone na serwer do naszego motywu, który aktualnie używamy.
 • w kokpicie bloga przechodzisz do wygląd/motyw/edytor/head.php lub header – nagłówek (różnie to może być nazwane). Odszukujemy komendę  <head profile=”http://gmpg.org/xfn/1″> i pod nią wklejamy

<link rel=”shortcut icon” href=”<? php bloginfo(‘stylesheet_directory’); ?>/favicon.png>

Sposób 2

 • korzystamy z gotowej wtyczki do wordpressa np. All In one Favicon, instalujemy, włączamy i dodajemy swoją ikonkę.

Jedną z ciekawszych wtyczek jest MaxBlogPress, która oferuje dodatkowo już stworzone favicony, które możemy od razu dodać do naszego bloga bez bawienia się w ich tworzenie.

Poświęć zatem chwilę, stwórz swoją ikonkę i umieść ja na swoim blogu. Bądź profesjonalny i widoczny.

 

[wms_protected] [/wms_protected]

 

 

(Visited 415 times, 1 visits today)