Właściciele drukarek, gdy kończy się tusz w ich urządzeniach, muszą podjąć decyzję, czy chcą zakupić oryginalny tusz, czy też skuszą się na zamiennik tonera. Jeden i drugi produkt posiada swoje wady i zalety. Skupmy się jednak na zamiennikach i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy warto stosować je w drukarce.

Atrakcyjna cena zamienników

To oczywiste, że przed zakupem każdego produktu zwracamy uwagę na cenę. Nie inaczej jest w przypadku tonerów do drukarek. W tym pojedynku zdecydowanie wygrywają zamienniki. Ich ceny są bardzo konkurencyjne w porównaniu do tuszów od producentów drukarek.

Z czego to wynika? Oryginalne tonery przed wejściem na rynek przechodzą rozmaite testy, a to podnosi koszty ich produkcji. Zamienniki, mimo iż też muszą spełniać pewne normy, nie są już tak restrykcyjnie sprawdzane. Oryginalne tusze to zazwyczaj produkty od firm, które produkują też sprzęt drukujący. Wtedy toner dostosowywany jest pod konkretne urządzenie drukujące.

Zamienniki tuszu i jakość wydruku

Jeżeli jesteśmy perfekcjonistami i zależy nam na najwyższej jakości wydruku, wtedy naszym wymaganiom sprosta tusz oryginalny. Nie oznacza to jednak, że zamiennik nie może być utożsamiany z dobrą jakością wydruków. Gdy drukujemy dużo i są to w głównej mierze wydruki dokumentów, a nie grafiki, gdzie liczą się szczegóły i detale, wówczas zamiennik sprosta oczekiwaniom.

Zamienniki tylko ze sprawdzonych źródeł

Szeroka oferta zamienników bardzo często komplikuje podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie. Który zamiennik tonera wybrać? Ten, za którym stoi sprawdzony producent. Bardzo łatwo zniechęcić się do tych produktów, jeżeli zamontujemy w swojej drukarce nieodpowiedni zamiennik.

Nie tylko jakość wydruku będzie słaba, ale także może on spowodować awarię drukarki. Dlatego za każdym razem należy zwrócić uwagę na producenta, jego ofertę, doświadczenie i opinie klientów, którzy już zetknęli się z produktem.

Zamienniki i gwarancja sprzętu drukującego

Kwestią, o której trzeba pamiętać, decydując się na zamiennik tonera, jest gwarancja drukarki. Zazwyczaj odradza się korzystanie z zamienników, gdy drukarka jest na gwarancji. Gdy w tym czasie dojdzie do awarii, serwis producenta może odmówić wykonania bezpłatnej naprawy, ponieważ jego pracownicy stwierdzą, że w drukarce instalowano nieoryginalne tonery.

Niektórzy producenci zamienników wychodzą naprzeciw obawom swoich klientów i proponują w razie awarii naprawę drukarki na swój koszt, a w tym czasie oferują urządzenie zastępcze. Dlatego tak ważne jest korzystanie z oferty sprawdzonych producentów.

Czy warto zatem stosować zamienniki tonera do drukarek? Jeżeli dokładnie przyjrzymy się zamiennikom dostępnym na rynku i zaufamy odpowiednim wytwórcom, wtedy będzie to dobry wybór. Wciąż najlepszym rozwiązaniem jest oryginał, bo wtedy mamy gwarancję, że jest odpowiedni dla danego modelu drukarki. Jednak warto rozważyć też zakup zamienników. Każdy użytkownik drukarki podejmuje decyzję indywidualnie.

(Visited 80 times, 1 visits today)