W dobie wszechobecnych telefonów komórkowych i łatwego dostępu do Internetu, w naszych domach i firmach maleje liczba telefonów stacjonarnych. Czy już wkrótce możemy spodziewać się, że całkowicie znikną z naszego życia?

Komórki wciąż na topie

Odsetek Polaków korzystających z telefonii stacjonarnej wciąż maleje. W roku 2013 używanie telefonów stacjonarnych deklarowało około 31%, w 2014 zaś już tylko 23%. Spadek o 8% to gwałtowna zmiana, a jeżeli będzie ona dalej postępować, to za kilka lat telefony stacjonarne zupełnie znikną z naszego rynku. Natomiast wciąż rośnie liczba osób posiadających telefony komórkowe. Dziś szacuje się ją na około 90%. Powyżej 50% z nas ma również dostęp do Internetu.

Nowinki technologiczne a telefony tradycyjne

Telefonia stacjonarna przegrywa dziś z nowoczesnymi formami komunikacji. Współczesne społeczeństwo otwarte jest na wszelkie nowości, które zalewają nasz rynek w zawrotnym tempie, oferując coraz to nowe rozwiązania. Przykładem mogą być smartfony, tablety, smartwatche… W ostatnich latach liczba użytkowników smartfonów wzrosła o ponad 30% i obecnie zbliża się do połowy członków naszego społeczeństwa. Jest to niewątpliwie ogromny sukces technologii i dowód na to, że dziś nie wystarczają nam proste rozwiązania. Ma to również związek z ofertami operatorów komórkowych, którzy rzadko mają już w swoich ofertach telefony tradycyjne. Dla wielu klientów telefon jest najważniejszym czynnikiem podczas wyboru oferty telekomunikacyjnej, dlatego też decydują się na nowinki, czyli właśnie smartfony najnowszych generacji.

Internet w służbie komunikacji

Smartfony umożliwiają przede wszystkim stały dostęp do Internetu. Wielu Polaków deklaruje używanie zasobów Internetu każdego dnia. Są to głównie ludzie młodzi, choć przecież wielu z nas korzysta z niego np. w pracy. Najmniejsza liczba osób korzystających z sieci to ludzie powyżej 60. roku życia. Internet stał się dziś medium, dzięki któremu prowadzimy konwersacje ze znajomymi, nawet tymi oddalonymi o setki tysięcy kilometrów, ale również komunikujemy się dzięki niemu w sprawach służbowych. Wszelkie systemy usprawniające pracę i zarządzające poszczególnymi projektami są zwykle dostępne właśnie poprzez sieć.

A co z telefonami stacjonarnymi?

Badania wykazują, że telefony domowe posiadają dziś główne osoby starsze. Mimo to, korzysta z nich niecałą połowa użytkowników w wieku powyżej 60 lat. Telefony stacjonarne używane są dzisiaj zwykle do połączeń wykonywanych lokalnie. Ma też je wciąż wiele firm. Brytyjscy managerowie jednak przewidują, że stacjonarna telefonia stanie się zbędna w ich pracy. Podobny los czeka z pewnością polskie telefony stacjonarne. I choć może stanie się to trochę później – zdaje się, że taki przebieg wydarzeń jest nieunikniony. Dlatego warto postawić na telefonię VoIP, która z pewnością szybko nie odejdzie do lamusa.

Sprawdź telefonie dla firm

(Visited 467 times, 1 visits today)