Blogowanie jest proste! Bloguje się na całym świecie. Codziennie zakładane są nowe blogi, o różnej tematyce: polityczne, modowe, finansowe, z poradami, z przepisami itp.
Oczywiście, najpopularniejszą platformą blogową jest bez wątpienia WordPress. Zatem, jeśli ktoś myśli na poważnie o prowadzeniu bloga, to zdecydowanie polecam wydać tę parę groszy i zakupić zarówno swoją wymarzoną domenę oraz hosting. Jednak samo założenie bloga na popularnym cmsie nie pomoże Ci w pozyskaniu czytelników.
W momencie, kiedy założymy już swój pierwszy lub kolejny blog trzeba pamiętać, aby go zoptymalizować. Jest, to istotny zabieg, jeśli chcemy być wysoko w wyszukiwarkach.
Codziennie powstaje wiele blogów, jednak jeszcze szybciej upadają na dno. Ludzie przestają blogować pomimo początkowego zapału m.in. z powodu braku ruchu, czyli odwiedzin czytelników. Mało, komu chce się prowadzić bloga, skoro go nikt nie czyta. Dlatego dobra optymalizacja bloga pomoże Ci w walce o wyższą pozycję w Google.
Wykonaj 5 prostych kroków i zoptymalizuj swojego WordPressa.
Są to podstawowe ustawienia dla bloga:
1) Zakładka ustawienia ogólne
W tej zakładce musimy ustawić odpowiednio tytuł naszego bloga. Użyj w opisie kluczową frazę, na którą chcesz się pozycjonować. Nie upychaj słów kluczowych na siłę.
Opis bloga:
Stwórz nie za długi opis 1-2 zdania. Dodaj słowa kluczowe, ale również tutaj nie upychaj ich na siłę. Ma, to być naturalny opis, który przedstawi potencjalnym czytelnikom co znajdą na Twoim blogu.
Ustawienia czasowe:
Dostosuj je do naszej strefy czasowej, jeśli masz inne ustawienia.
2) Zakładka Pisanie:
Formatowanie
Zaznaczamy, aby WordPress, automatycznie konwertował tekst np. : ) na odpowiednie obrazki.
Zaznaczamy, aby WordPress automatycznie poprawiał nieprawidłowo zagnieżdżony kod XHTML
Usługi aktualizacji
W momencie, kiedy publikujemy nowe wpisy na swoim blogu, chcemy, aby szybciej one się indeksowały w Google. Dlatego dopisujemy listę serwerów, które umożliwią nam pingowanie. Standardowo mamy tylko jeden adres wpisany.
Skąd wziąść taką listę ?
Możemy pobrać bezpośrednio http://codex.wordpress.org/Update_Services. Jest, to lista XML-RPC Ping Services.
Obszerniejszą listę podała na swoim blogu Justyna Bizdra, możemy ją również wykorzystać: Ping lista do bloga wordpress. Pamiętajcie, aby listę sformatować, tzn. pozbyć się spacji między wierszami i sprawdzić czy nie ma z duplikowanych adresów z listą powyżej.
Listę tą wklejamy w takiej postaci jak wyżej, do naszego bloga:
3) Ustawienia czytania
W tej zakładce możemy ustalić, ile wpisów może pojawić się na stronie głównej naszego bloga. Standardowo jest ustalone 10 wpisów oraz 10 elementów w kanałach RSS. Możemy zostawić te wartości lub je zmienić.
Należy, jednak zaznaczyć opcję wypisy dla kanałów RSS. Nie chcemy, aby całe nasze artykuły pojawiały się w kanałach RSS. Dlaczego? Chcemy chronić przecież nasze wpisy.
W sieci jest wiele stron, które za pomocą kanałów RSS wyświetlają nasze artykuły na swojej stronie, przez co taka strona zostaje zapełniona naszymi artykułami. Jest, to jednym słowem kradzież. Poza tym nasze artykuły będą powielane na wielu stronach, a Google przecież nie lubi duplikowanej treści. Dlatego zabezpieczamy nasze wpisy.
Widoczność dla wyszukiwarek
Jeśli masz zaznaczoną opcję Nie pozwalaj wyszukiwarkom indeksować swojej witryny, oddznacz ją. Chcemy, aby roboty indeksowały naszego bloga.
4) Ustawienia dyskusja [wms_protected]
Standardowo mamy ustawione
- Spróbuj powiadomić wszystkie blogi, do których odnośniki zostały dodane w artykule (spowalnia proces dodawania artykułu.)
- Zezwól na powiadomienia (pingbacki i trackbacki) z innych blogów
- Zezwól na komentowanie nowych artykułów
I tak pozostawiamy, chyba że nie chcemy, aby ktoś komentował nasz blog, to odznaczamy ostatnią opcję.
Dodatkowe ustawienia jakie możemy zrobić to:
- ustalenie, kto może komentować nasz blog
- ile komentarzy ma pojawić się na stronie, czyli stronnicowanie
- czy komentarz najpierw musi być zatwierdzony przez administratora (zdecydowanie polecam, to zaznaczyć, aby mieć kontrolę nad tym co zostaje publikowane)
5) Ustawienia bezpośrednich odnośników
Najważniejsze ustawienia na blogu. Standardowo mamy ustawione, aby nasz wpis był wyświetlany pod takim adresem:
http://kamilanitschka.pl/?p=123.
Ten adres nic nie mówi Google, nie jest to przyjazny link dla wyszukiwarek.
Skoro piszemy w tytułach naszych artykułów słowa kluczowe, to warto, aby ten tytuł był naszym odnośnikiem. Dlatego wybieramy:
własny format i wklejamy /%postname%/
Można również, co stosuje wiele blogerów dodać również do naszych linków kategorię (tutaj również używamy słów kluczowych) w tym wypadku dodajemy
/%category%/%postname%/
Podsumowanie całego artykułu w postaci krótkiego filmu:
To podstawowe ustawienia bloga WordPress w celu jego optymalizacji. W kolejnej części zastosujemy odpowiednie wtyczki, aby jeszcze bardziej zoptymalizować nasz blog.
P.S.
Nowa eRa eMarketingu…..? Jeśli jeszcze tego nie widziałeś, to kliknij teraz Tutaj i zobacz jak w XXI wieku buduje się 5cyfrowy biznes w domu…
[/wms_protected]
Dziękuję i jeszcze raz dziękuję za ten artykuł :). Czekam z niecierpliwością na kolejne części.
Świetny i bardzo przydatny artykuł – dziękuję :D
Dziś dostaliśmy kompletne informacje co powinniśmy ustawić na naszej stronie zaraz po instalacji Bloga ( strony ). Jeśli masz już stronę przeanalizuj te kroki i koniecznie je wprowadź w życie … Dzięki Kamila.
Niebawem będę uruchamiał kolejnego bloga więc na pewno wykorzystam w optymalizacji serwisu to co opisałaś. Dziękuję za kolejne cenne wskazówki.
Pozdrawiam,
Jacek
Super, już skorzystałem. Justyna Bizdra udostępniając sprawdzoną pinglistę zwraca uwagę na pewien szczegół:
“Niestety tak jest domyślnie ustawiony wordpress, że wysyła pingi, nie tylko wtedy, gdy umieszczamy nowy wpis na blogu, ale również, gdy edytujemy już istniejące wpisy, dodajemy do nich nową treść, itp. Przy częstych edycjach, a zatem często wysyłanych pingach, nasz adres URL bloga może zostać zablokowany przez część tych serwisów!!Aby temu zapobiec niezbędnym jest zainstalowanie wtyczki MaxBlogPress Ping Optimizer. Wtyczka jest do załadowania na samym dole strony, na którą wejdziesz.”
Dziękuję i pozdrawiam: Grzegorz
Wyprzedziłeś mnie Grzegorzu. O tej i innych wtyczkach dotyczących optymalizacji będzie w kolejnej części artykułu.
Bardzo proszę :), cieszę się że był pomocny
Szkoda, że nie było takich poradników jak startowałem z pierwszym blogiem… pamiętam, że przez pół roku miałem niewłaściwie linki bo nie miałem pojęcia, że istnieje coś takiego jak bezpośrednie odnośniki.
Teraz na szczęście jest wpis Kamili :-)
Czekam z niecierpliwością na kolejne części.
A można to jakoś zrobić bez kolejnej wtyczki? Przecież to spowalnia blog.
bardzo przydatne wskazówki, dziękuję :)
Bardzo proszę :)