Chcąc rozbudować flotę pojazdów, przedsiębiorstwo nie musi dokonywać zakupu aut. Korzystną opcją może być leasing samochodowy. Sprawdź, czy jest to opłacalne rozwiązanie dla średniej wielkości firm.

Jak pokazują statystyki, wraz z upowszechnieniem się wiedzy na temat leasingu, wzrasta zainteresowanie tą formą finansowania. Podczas gdy w 2000 roku niewiele ponad 13% przedsiębiorców deklarowało korzystanie z leasingu, tak w 2014 roku umowę leasingową podpisało niemal 31% przedsiębiorców. Z roku na rok chętnych przybywa, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej korzystniejszych rozwiązań.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Jeśli chodzi o leasing samochodowy, przedsiębiorcy mają do wyboru z reguły dwie opcje: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Chociaż ich istotą jest możliwość korzystania z pojazdu leasingodawcy, różnią się one szczegółami.

  • Leasing operacyjny

Szacuje się, że nawet 80% przedsiębiorców wybiera leasing operacyjny. Jest to związane przede wszystkim dające większe korzyści podatkowe.

Jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju leasing samochodowy, przedmiot leasingu zaliczany będzie do składników majątkowych firmy leasingowej – obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy do niego. Z kolei leasingobiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu raty leasingowe (zarówno część odsetkową, jak i część kapitałową) oraz opłatę wstępną. Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca może wykupić użytkowane auto.

  • Leasing finansowy

Leasing finansowy to rozwiązanie polegające na oddaniu w użytkowanie przedmiotu umowy w zamian za raty leasingowe. Jednak w tym przypadku to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Jeśli chodzi o przeniesienie tytułu własności, może zostać ono zagwarantowane w umowie. Dzięki temu przedsiębiorstwo zwiększa wartość swojego majątku, nie ponosząc dodatkowych kosztów po wygaśnięciu umowy.

Kiedy opłaca się wziąć leasing samochodowy?

Dążąc do rozbudowania floty pojazdów, dobrze rozważyć leasing samochodowy. Warto poznać najczęstsze przypadki, kiedy taka forma finansowania może być faktycznie opłacalna.

  1. Leasing samochodowy pozwala wyposażyć flotę przy ograniczonych finansach – czasami wystarczy 1% opłaty wstępnej, by firma zyskała dostęp do pojazdu.
  2. Leasing samochodowy to jeden ze sposobów na optymalizację podatkową – jeśli przedsiębiorstwo płaci wysokie podatki poprzez wliczenie raty leasingowej w koszty, istnieje możliwość obniżenia wysokości należności wobec urzędu skarbowego.
  3. Leasing samochodowy pozwala na korzystanie z auta będącego zawsze na gwarancji producenta – jest to możliwe, dzięki opcji wymiany pojazdu co 3-4 lata (tyle średnio trwa umowa leasingowa).
  4. Leasing samochodowy może stanowić korzystniejszą alternatywę dla kredytu samochodowego – nie wymaga posiadania zdolności kredytowej oraz przynosi dużo większe korzyści podatkowe.

Jeśli leasing samochodowy to dla twojego przedsiębiorstwa dobra opcja, warto przyłożyć dużą wagę do wyboru firmy leasingowej. Dużą konkurencja na rynku sprawia, że leasingodawcy prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych rozwiązań. Przykładowo, Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing, pozwala obniżyć miesięczną ratę nawet o 60% względem kosztów standardowego leasingu.

(Visited 154 times, 1 visits today)