Obrazy na naszym blogu to już podstawa. Zdjęcia poprawiają jakość naszego bloga i czynią go bardziej atrakcyjnym, a artykuły czyta się dużo lepiej i ciekawiej. Umieszczamy je wszędzie, bowiem znajdują się w sidebarach jako banery, albo w artykułach. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę, że obrazki wpływają na czas ładowania naszej strony ? Ile razy widziałeś/aś taki oto obrazek po wejściu na jakaś stronę?
loading1
A teraz pomyśl, czy zdarzyło Ci się, po prostu wyjść z takiej strony, nim się ona załadowała?

Długo ładujący się blog może zniechęcić naszych czytelników, którzy po prostu wyłącza naszą stronę i być może już nie powrócą. Powiem Ci jeszcze, że google też nie lubi takich stron, które się długo ładują.

Ale jak zawsze jest na to rada. Wystarczy optymalizować swoje obrazki, czyli zmniejszać ich wagę.

 

Optymalizację możesz robić na 2 sposoby:

1) ręcznie, czyli przed wrzuceniem zdjęcia na bloga
2) za pomocą wtyczek do wordpressa

 

Sposób 1) Optymalizacja ręczna

W tym celu możesz ściągnąć odpowiedni programik lub też pobawić się w photoshopie. Ale, po co ? możemy, to zrobić online, bez bawienia się w dodatkowe programy.

Polecę Ci 3 strony, dzięki, którym szybko odchudzisz swoje zdjęcia.

 

a)  Smush.it

smushit

Prosta stronka i obsługa. Wystarczy przejść do zakładki uploader, kliknąć żółty przycisk Select files and Smush, czyli wybrać zdjęcie, odczekać dosłownie pół sekundy i mamy już wygenerowane nasze odchudzone zdjęcie i przedstawiony rezultat.

Limit wgrywanego pliku, to 1 MB. Dodatkowo możemy optymalizować zdjęcia z linków, czyli nie musimy mieć zdjęcia na naszym dysku.

 

b) Online Image Optimizer

onlineoptimizerimage

Kolejna strona, dzięki, której możemy odchudzić obrazki. Mamy tutaj, jednak ograniczenia co wielkości wgrywanego zdjęcia max 2.86 MB oraz rozszerzenia, czyli .gif, .jpg i .png.

Jak w przypadku Smush.it możemy zarówno optymalizować zdjęcie z dysku, jak i adresu url.

 

c) Kraken

kraken

Trzecia strona, jaką Ci polecam. Tak jak dwie poprzednie możemy zarówno odchudzać zdjęcia z adresów url, jak i z dysku.

Tą stronę polecam najbardziej. Dwie poprzednie oferowały optymalizację pojedynczego pliku z dysku. Kraken, natomiast umożliwia załadowanie do optymalizacji dowolną ilość zdjęć z naszego dysku. Dzięki temu, jeśli mamy przygotowaną np. listę obrazków do danego artykuły, to za jednym razem zoptymalizujemy wszystkie. Mały minus jest taki, że wielkość zdjęć nie może być większa niż 1MB.

Dodatkowo do wyboru mamy optymalizację „Lossless” i „Lossy” . Czym się one różnią ? Ta pierwsza nie powoduje żadnych strat na jakości, z kolei ta druga powoduje niewielki ubytek, ale nie zauważalny dla oka.

krakenrezultat
Jak widzisz przy optymalizacji wielu zdjęć na raz możemy ściągnąć zarówno pojedynczy odchudzony obrazek lub też paczkę zip ze wszystkimi plikami.

Każda z tych wymienionych stron nie powoduje ubytku jakości naszego zdjęcia, ale ile zaoszczędzamy.

Przykład zoptymalizowanego zdjęcia, posłużę się tutaj zdjęciem mojej siostry i jej wykonanych paznokci.

optymalizacjasaloneffectstylizacja

Jak widzisz waga mniejsza, a jakość ? widzisz jakiś ubytek jakości ?

 

3) Optymalizacja poprzez wtyczki

[wms_protected]

Tak jak wspomniałam na początku, wordpress daje nam tą wygodę, że nie musimy bawić się w ręczne optymalizowanie. Możemy wykorzystać wtyczki. Jak zawsze mamy do wyboru sporo wtyczek. Pozwól, że przedstawię Ci tylko te, które nie wymagają od Ciebie żadnej dodatkowej konfiguracji.

 

a) WP Smush.it

Plugin wykorzystuje API serwisu Smush.it (dokładnie tego co podałam wyżej). Wszystkie obrazy .jpg, .gif i .png wgrane do naszego wordpressa będą automatycznie wysłane do narzędzia, a następnie pobrane z powrotem w zoptymalizowanej postaci.

 

b) EWWW Image Optimizer

Podczas instalacji krok po kroku skonfigurujemy tą wtyczkę. Wtyczka zoptymalizuje nam wszystkie obrazy w naszym blogu bez utraty ich jakości.

 

c) Lazy Load

Bardzo ciekawy plugin, ponieważ działa specyficznie, tzn. nasze obrazki są ładowane dopiero w momencie, kiedy faktycznie użytkownik widzi dany obraz. Mamy np. zdjęcie wewnątrz artykułu, więc dopiero po wejściu w artykuł zdjęcie ukaże się czytelnikowi i dopiero, wtedy zostanie załadowane. Nie optymalizuje wagi zdjęcia, ale wpływa na mniejsze zużycie transferu i szybsze ładowanie strony.

Jak, to jest z wtyczkami, im więcej w naszym wodpressie to też nie jest dobre. Dlatego sam/a wybierz, jaki dla Ciebie jest najlepszy sposób na odchudzanie zdjęć.

 

Czas na podsumowanie, po co tyle zachodu.

Zalety optymalizacji zdjęć:

– mniejsze zużycie transferu (jeśli nasz hosting ma ograniczenie)
– krótszy czas ładowania strony (wpływa na wyższy ranking w google i zmniejsza współczynnik odrzuceń)
– więcej miejsca na serwerze (jeśli hosting ma ograniczenia)

A teraz zobacz ile zaoszczędziliśmy na optymalizacji tych zdjęć, w tym artykule ponad 13% na jednym tylko artykule.

optymalizacjazdjec1

Wady optymalizacji obrazków:

– nie przychodzą mi do głowy, a Tobie ?

 

P.S.

Czy masz już konto Partner Pro?

Jeśli nie, to kliknij TUTAJ i zobacz jak budować 3 niezależne źródła dochodu w zaciszu własnego domu…

 

Artykuł należy do cyklu poniedziałek i piątek praktycznie.

 

[/wms_protected]

(Visited 114 times, 1 visits today)