Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny? Analitycy, doradcy, eksperci radzą zgodnym chórem  – kiedy nie jesteś w stanie spłacać kilku kredytów naraz, zapominasz o ich terminach i są one dla ciebie w danym momencie za drogie.

 

Kredyt konsolidacyjny scala wszystkie wcześniej zaciągnięte przez ciebie zobowiązania w jedno, tym samym obniżając comiesięczną ratę oraz ustalając jeden termin spłat. Dostajemy niższą ratę, ale wydłuża nam się okres spłaty. Takiej konsolidacji podlegają kredyty gotówkowe, hipoteczne, kredyty powzięte na zakup konkretnych towarów czy usług.

Na wolną hipotekę – kredyt konsolidacyjny

Kredyty, za którymi „coś” stoi – jakaś rzecz (np. dom), którą jesteś w stanie wycenić, należą do najtańszych na rynku. Jeśli porównasz je z pożyczką gotówkową czy kartą kredytową wypadną znacznie korzystniej.

Kiedy zamienisz zliczanie kredytów konsumpcyjnych w jeden kredyt konsolidacyjny zabezpieczony poprzez hipotekę, zaczniesz oszczędzać. Jeśli zaciągnąłeś wysokie zobowiązania, taka oferta jest dla ciebie. W tym wypadku jednak musisz posiadać hipotekę nieobciążoną żadnymi zobowiązaniami. To ona stanowi zabezpieczenie twojej nowej umowy. Nawet jeśli posiadasz zaciągnięty już wcześniej kredyt pod hipotekę, nie martw się. Nadal możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Jest to możliwe w sytuacji, w której stosunek wartości posiadanej przez ciebie nieruchomości jest wystarczający, by pokryć wszystkie długi.

Drogie kredyty? Zacznij konsolidować!

Jeśli masz już zobowiązania (kredyty) gotówkowe, samochodowe czy zobowiązania zaciągnięte na kartę kredytową (i w dodatku dużo za nie płacisz), taki kredyt będzie panaceum na dziurę w domowym budżecie, gdyż znacznie obniży koszt pożyczki. Jeśli spłacałeś swoje długi regularnie i bez opóźnień, pożyczka konsolidacyjna jest propozycją dla ciebie. Może okazać się, że w dłuższej perspektywie zapłacisz więcej, aniżeli za wcześniejsze kredyty rozbite na kilka. W przypadku, gdy jesteś nieco roztargniony i nieuważny (zapominasz o terminach spłat) oraz w danym momencie nie stać cię na kilka drogich kredytów, takie rozwiązanie jest dla ciebie.

Jak nie wpaść w pułapkę kredytową

 

W ramach pokrycia długów innych kredytów, możesz wziąć kredyt konsolidacyjny w formie pożyczki gotówkowej – oprocentowanie będzie tu podobne do innych kredytów. Pamiętaj, że w tym wypadku okres spłaty jest znacznie dłuższy.

Kredyt konsolidacyjny w swych założeniach przypomina nieco metodę „na klina”. Spłacasz jeden dług (właściwie kilka), kolejnym. Zaciągając kolejny kredyt, możesz wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego pamiętaj, że decydując się na konsolidację długów bierzesz go po to, by te długi spłacić! Kredyt konsolidacyjny ma nam pomóc wyjść z zadłużenia, a nie zasilić budżet domowy kolejną pożyczoną gotówką! Ma on chwilowo uspokoić twoje wydatki, zracjonalizować je i pomóc „wyjść na prostą”.

(Visited 219 times, 1 visits today)