Podstawą przy budowie sklepu internetowego, oprócz wykupienia odpowiedniej usługi hostingowej jest wybór porządnego skryptu, na którym dany sklep będzie działać. Oczywiście przy pomocy wtyczki WooCommerce możemy postawić sklep internetowy nawet na WordPressie, nie będzie to jednak sklep wydajny, przynajmniej dla sklepów bardziej rozbudowanych, z większą ilością produktów. Jaki więc skrypt wybrać? Więcej dowiesz się w poniższym artykule.

Wybór odpowiedniego skryptu dla sklepu internetowego jest najbardziej istotny, rozwiązania są różne, najważniejszym jest, abyś zdecydował się na korzystanie ze skryptu na własnym serwerze, a nie w chmurze, gdyż ta druga opcja powoduje problemy ze wszelkimi zmianami, a większą kontrolę zapewni Ci jedynie wersja serwerowa.

Magento

Jednym z najbardziej popularnych i rozbudowanych skryptów do prowadzenia sklepu internetowego jest Magento (sprawdź portfolio Smartbees). Silnik ten słynie z ilości funkcjonalności jakie posiada. Dodatkowo poprowadzisz na nim nie jeden sklep, a kilka, zarządzając nimi z jednego panelu administracyjnego. W Magento znajdziesz bardzo zaawansowany system analiz, raportowania, zarządzania produktami, systemy płatności czy wersję mobilną.

Jeśli chodzi o architekturę skryptu to jest ona praktycznie nieograniczona w możliwościach rozbudowy, należy jednak pamiętać, że znajomość PHP będzie tutaj niezbędna. Dodatkowo kod skryptu jest wyjątkowo przyjazny dla optymalizacji sklepu pod wyszukiwarki.

Do największych zalet tego skryptu należą więc:

  • nieograniczone możliwości rozbudowy z wieloma darmowymi rozszerzeniami;
  • skrypt jest darmowy, posiada jednak rozszerzoną wersję płatną,
  • mobilna wersja sklepu,
  • można prowadzić kilka sklepów z jednego miejsca.

Największe wady skryptu Magento:

  • ze względu na swoje rozbudowanie jest bardzo zasobożerny, dlatego warto pamiętać o dobrej usłudze hostingowej,
  • panel administracyjny jest skomplikowany.

Prestashop

Jeden z bardziej popularnych skryptów do obsługi sklepu internetowego. Działa on na licencji Open Source, co oznacza, ze jest darmowy. Do otwarcia sklepu wymagane są oczywiście domena, jak i usługa hostingowa. Po zainstalowaniu skryptu na serwerze należy wybrać poszczególne konfiguracje, takie jak sposoby płatności, opcje dostawy oraz elementy wyglądu. Istnieją również gotowe szablony, jednak najlepiej oddać ten element w ręce specjalistów, którzy przygotują Ci indywidualny projekt graficzny.

Standardowe funkcje, które znajdziesz na tym silniku to: eksport produktów ze sklepu na portale aukcyjne, porównywanie produktów, zarządzanie magazynem, wybór języka, płatności kartą kredytową oraz przelewem, newsletter i wiele innych. Oczywiście Prestashop pod względem możliwości jest bardziej ograniczony niż Magento, jednak jest stale rozbudowywany przez liczne darmowe, jak i płatne wtyczki.

Zalety Prestashop:

  • prosty w obsłudze panel administracyjny,
  • jest darmowy,
  • posiada podstawowe funkcje, które można rozbudować odpowiednimi wtyczkami.

Główne wady:

  • spora ilość luk bezpieczeństwa,
  • częste aktualizacje skryptu, z którymi nie każdy potrafi sobie radzić sam.

OpenCart

Kolejny skrypt do prowadzenia sklepu internetowego, nie jest już aż tak popularny jak silniki wymienione powyżej, ale nadal jest to rozwiązanie serwerowe, z którym poradzą sobie początkujący, jak i średniozaawansowani właściciele e-sklepów.

OpenCart w wersji podstawowej jest mało rozbudowany, ale posiada sporą ilość wtyczek, które fakt ten rekompensują – 1600 darmowych wtyczek oraz 4000 płatnych. Trzeba jednak wiedzieć, że ilość dodatków, które możesz zainstalować, zależy od wersji OpenCart jaką posiadasz. Mimo wszystko zawartość repozytorium OpenCart jest bogata.

Dużym plusem posiadania OpenCart jest spora społeczność, która pomoże Ci w razie problemów technicznych.

Architektura silinka opiera się o model programowania MVC i jest zgodna z XHTML.

OpenCart jest mniej zasobożerny niż Magento czy Prestashop, dzięki czemu nie obciąża mocno serwera. Dodawanie kolejnych wtyczek może jednak spowodować, że potrzeby skryptu się zwiększą.

Jedną z największych zalet silnika OpenCart jest przejrzystość i prostota panelu administracyjnego, przez co obsługa, szczególnie dla niedoświadczonych sprzedawców jest w nim dużo łatwiejsza.

Powyższe przykłady skryptów do prowadzenia sklepu internetowego to oczywiście nie wszystkie rozwiązania, jakie istnieją, a jedynie te które są bardziej popularne. Sklep internetowy równie dobrze możesz założyć w oparciu o uniwersalny system zarządzania treścią jak Drupal, czy WordPress z wtyczką WooCommerce. Istnieją również platformy w chmurze, dzięki którym nie musisz się praktycznie niczym przejmować, jak RedCart czy Shoper. Rozwiązania w chmurze rozliczanie są abonamentowo, a opłaty należy uiszczać co miesiąc. Sklep w chmurze to jednak bardzo złe rozwiązanie, dla tych którzy chcą naprawdę zarabiać, przede wszystkim ze względu na to, że nie można kontrolować wszystkich działań, w tym działań optymalizacyjnych pod wyszukiwarki.

(Visited 2 040 times, 1 visits today)